Randevu ve bilgilendirme için, haftanın her günü 09:00 - 22:00 saatleri arasında (0312) 219 2233 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Burcu KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Hafta Hafta Gebelik Takibi

Gebelik Takibi 38. Hafta

Gebelik Takibi 38. Hafta

Doğum her an olabilir!

Artık 3200 gram ağırlığında ve yaklaşık olarak 48 cm uzunluğundadır. Bebek kilo almaya devam etmekte, ısı düzenlenmesi ve glukoz ihtiyacı için yağ depolama sürmektedir. Verniks azalmış olsa da hala boyun ve sırtta kalmıştır. Bebeğinizin tutma ve kavrama refleksi tamamen gelişmiştir. Lanuga kılları çok azalmıştır. Emme ve yutma refleksleri geliştiğinden atıkların barsaklarda birikmesi artmıştır. Barsaklardan, ciltten dökülen hücreler, dökülen lanugo kılları mekonyumun oluşumunu sağlar. Mekonyum bebeğin ilk barsak hareketleri ile dışarı atılır, yeşil-siyah renktedir.

Bebeğinizin elini ilk kez tuttuğunuzda siz de ne kadar sıkı yumrukları olduğunu göreceksiniz! Organları gelişti ve dış dünya için artık hazırlar. Bebeğinizin hıçkırdığını hiç fark ettiniz mi? Solumum egzersizleri esnasında hava olmadığı için soluk borusuna amniyon sıvısı kaçıyor ve bebeğiniz hıçkırıyor.

Artık her an doğum olabilir ve bu normal zamanında olmuş bir doğum olarak tanımlanır. İstatistiklere göre doğumların ancak %5'i beklenen doğum tarihinde olmaktadır. Doğumların %60'ı ise beklenen doğum tarihinden 1 hafta önce veya sonra olmaktadır. Son dönemde bebeğinizin iyilik halinin en önemli takibi, ultrasonun yanında NST ve bebek hareketleri ile yapılır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
  1. Op. Dr. Burcu Karamürsel
  2. Op. Dr. Burcu Karamürsel
  3. Op. Dr. Burcu Karamürsel