Randevu ve bilgilendirme için, haftanın her günü 09:00 - 22:00 saatleri arasında (0312) 219 2233 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Burcu KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Genital Estetik

Vajinal Agenezi

Doğuştan vajina yokluğu (vajinal agenezi) vajinanın anne karnında hiç gelişmediği durumdur. Vajinada delik olmaması genellikle ilk adet döneminde tanı alır.

Vajinal Agenezi

Vajinal Agenezi (doğuştan vajina yokluğu) ne demek?

Doğuştan vajina yokluğu (vajinal agenezi) vajinanın anne karnında hiç gelişmediği durumdur. Doğuştan vajina yokluğu bazı hastalarda tek başına görülürken, bazı hastalarda ise beraberinde rahimin yokluğu ya da anormal gelişmiş olması ile karakterizedir.

Doğumsal vajina kusurları Müllerian agenezi ya da Mayer RokitanskyKuster Hauser Sendromu olarak adlandırılır.

Müllerian agenezi nedir?

Doğumsal olarak Müllerian kanal adı verilen embriyolojik yapılardan gelişen organlar, rahim, vajina ve fallop tüpleridir. Bu kanalların gelişimindeki duraklama sonucunda, kadın genital organları normal oluşamayabilir.

Rokitansky Kuster sendromu nedir?

Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser sendromu ya da Müllerian agenezi, kadınlarda görülen, dış genital organların normal geliştiği ancak iç genital organların (rahim,rahim ağzı ve vajina ) normal gelişmediği bir gelişimsel anomalidir. Rahim ve vajina tamamen ya da kısmen oluşmamış olabilir. Doğuştan rahim yokluğu durumunda adet görmek ya da gebe kalmak mümkün değildir.

Doğuştan rahim ve vajina yokluğu bir arada olabildiği gibi, organlardan biri normal gelişmiş de olabilir.

Bu hastalığa sahip bireyler kromozom olarak normal dişi (46 XX) yapısındadırlar. Yumurtalıkları normal çalışır ve bu nedenle hormonları normal olduğu için meme gelişimi ve koltuk altı tüylenme normaldir. Eşlik eden böbrek, iskelet sistemi ya da kalp anomalileri olabilir.

Vajinal agenezi belirtisi nedir?

Vajinada delik olmaması genellikle ilk adet döneminde tanı alır. Adet kanı rahim içinde birikip, dışarı akamadığı için her ay kramplar ve karın ağrıları olur.

Doğuştan rahmi olmayan kadın adet görür mü?

Eğer rahim hiç gelişmediyse adet görülmesi mümkün değildir. Ayrıca bu kadınların gebe kalması da mümkün değildir.

Doğuştan rahim yokluğu genetik midir?

Çoğunlukla genetik geçişli değildir. Ancak nadiren bazı ailelerde otozomal dominant geçiş gösterebilir. Bu nedenle genetik ve çevresel faktörlerin bir arada etkisi olduğu düşünülmektedir.

Kör vajen nedir?

Vajinanın anne karnında kısmen (dıştaki kısmı normal gelişmiş olabilir) ya da tamamen gelişmediği durumdur.

Vajina yokluğu tanısı nasıl konur?

 • Doğum salonundaki muayenede vajinanın hiç gelişmediği fark edilebilir.
 • Bazı genç kızlarda böbrek problemi nedeniyle yapılan tetkiklerde şüphe oluşabilir.
 • 15 yaşından sonra, göğüs gelişimi ve koltuk altı tüylenme normal olduğu halde adet görülmemiş olması durumunda yapılan muayene ile tanı konabilir.

Doğuştan vajina yokluğu cinsellik ve anneliğe engel midir?

Doğuştan vajina yokluğu tedavi edildiği takdirde cinsellik ve anne olmaya engel değildir.

Kapalı vajina cinselliğe engel değildir, çünkü cerrahi olarak yeni vajina yapılabilir. Bu ameliyata vajinoplasti adı verilir.

Gebelik için ise sağlıklı bir rahim ve yumurtalıklar yeterlidir. Ancak gebeliğin oluşabilmesi için rahim ağzından içeri doğal yolla ya da yardımcı üreme yöntemleri ile (gibi) sperm veya embryonun geçişi için, vajinal açıklık olması gereklidir.

Doğuştan rahim yokluğu anneliğe engel midir?

Rahmi olmayan ya da rahmi kısmen gelişmiş olan hastalar gebe kalamazlar, ancak yurt dışında bazı tüp bebek merkezlerinde, yumurtalıklarından yumurta alınarak tüp bebek yöntemi ve taşıyıcı anne ile çocuk sahibi olabilirler.

Rahim anormallikleri tedavisi ilk tanı alındıktan genç kızlık dönemine kadar olan sürede gerçekleşebilir. Rahim anormallikleri ayrıca rahim şeklinde bozukluk ya da rahim içinde perde gibi farklı şekillerde de olabilir.

Doğuştan rahim yokluğu cinsel ilişkiye engel midir?

Doğuştan rahim yokluğu cinsel ilişkiye engel olmaz. Cinsel ilişki için vajinanın olması yeterlidir.

Doğuştan rahim olmaması tedavisi var mıdır?

Doğuştan rahimin hiç var olmaması durumunda, gebelik elde edebilmek için dünyada ve ülkemizde az sayıda hastaya rahim nakli tedavisi cerrahisi uygulanmıştır. Tüm diğer organ nakli operasyonlarında olduğu gibi, vücudun rahmi kabul etmesi için bağışıklık baskılayıcı tedavi uygulanmasını gerektiren, halen deneysel aşamada bir tedavi şeklidir. Doğuştan rahmi olmayan kadınlar için yaygınlaşması ümidedilen çok gelişmiş bir tedavi yöntemidir.

Vajinal Agenezi Tedavisi Ankara

Cerrahi ya da cerrahi olmayan şekilde tedavi seçenekleri vardır. Tedavi sonrası normal cinsel yaşantı mümkündür.

Cerrahi olmayan yöntemler:

 • Cinsel ilişki yolu ile vajinal dilatasyon: Genellikle yapay kayganlaştırıcı gereklidir.
 • Kendi kendine dilatasyon: Her gün düzenli olarak kullanılan yuvarlak uçlu bujiler ile vajina boşluğunun genişletilmesi mümkündür. Giderek buji büyüklüğü artırılır.

Vajinal agenezi ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina yokluğu cerrahi olarak çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir:

 • Yöntemlerden biri Mc Indoe kuldoplasti: Rektum ve mesane arasında bir boşluk yaratılarak araya kalçadaki ciltten alınan bir greft konur. Sonrasında vajina içine bir mold yerleştirlir ve boşluğun kapanmaması sağlanır.
 • Vecchietti Prosedürü: Laporoskopik olarak batın içine yerleştirilen ve traksiyon yapan bir cihaz yardımıyla, vajina içine yerleştirilen bir diğer cihaz her gün azar azar yukarı doğru çekilerek vajina üst kısmında boşluk oluşması amaçlanır.
 • Barsak segmenti ile vajinoplasti: Gerek sonradan lubrikasyon (kayganlaştırma) gerekmemesi, gerekse vajinal genişletici cihaz kullanımı gerektirmemesi nedeniyle en başarılı yöntemdir.Barsaktan (jejenum) bir parça çıkarılarak vajina boşluğu içine yerleştirilir.
 • Çok nadiren,vajina oluşması cerrahisi başarısız olduğu takdirde, adet kanının rahim içinde birikmemesi için rahim alma ameliyatı gerekebilir.

Yapay vajina ameliyatı sonrası orgazm olur mu?

Vajina ameliyatı sonrası sağlıklı ve tatmin edici bir cinsel yaşantı ve orgazm mümkündür. Vajinal agenezi ameliyatı olanlar, vajinanın tekrar kapanmamsı için yapılan ameliyatın türüne göre sık sık dilatatör (genişletici) kullanmak ya da ilişki öncesi lubrikan (kayganlaştırıcı) kullanmak zorunda kalabilir. Ancak başarılı barsak nakli ile vajinoplasti sonrası, bu pratik olmayan işlemler gerekli olmadığı için, barsak nakli en başarılı vajinoplasti yöntemidir.

SORU SOR

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
 1. Op. Dr. Burcu Karamürsel
 2. Op. Dr. Burcu Karamürsel
 3. Op. Dr. Burcu Karamürsel