Randevu ve bilgilendirme için, haftanın her günü 09:00 - 22:00 saatleri arasında (0312) 219 2233 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Gebelik ve Doğum

Gebelikte Kanama ve Dış Gebelik

Birçok gebe kadında ilk 12 haftada vajinal lekelenme ya da kanama olabilir. Cinsel ilişki sonrası rahim ağzı kanaması görülebilir. Aynı zamanda rahim ağzı enfeksiyonu da kanama nedeni olabilir.

Gebelikte Kanama ve Dış Gebelik

Gebelikte kanamanın sebebi ne olabilir?

Birçok gebe kadında ilk 12 haftada vajinal lekelenme ya da kanama olabilir. Cinsel ilişki sonrası rahim ağzı kanaması görülebilir. Aynı zamanda rahim ağzı enfeksiyonu da kanama nedeni olabilir. Hafif kanamalar çoğunlukla kendiliğinden durur. Ancak bazı durumlarda kanama düşük tehdidi ya da erken doğum habercisi de olabilir.

Erken gebelikte kanama olunca doktorunuz neleri kontrol eder?

Kanama miktarı ve ağrı olup olmadığı sorgulanır. Vajinal muayene gerekebilir. Bazı durumlarda kanda beta HCG ölçümü yapılır. Ayrıca kan grubunuz Rh negatif ise ve eşinizle Rh uyuşmazlığınız varsa anti D enjeksiyonu gerekebilir. Ultrasonografi yapılabilir. Ancak her zaman kanamanın sebebi bulunamayabilir.

Düşük belirtileri nelerdir?

Gebeliğin ilk 13 haftasında tüm gebelerin yaklaşık % 15’inde düşük gerçekleşebilir. Aşağıdaki belirtiler düşükle ilişkilidir.

 • Vajinal kanama.
 • Karnın alt kısmında hissedilen çoğunlukla adet sancısından daha şiddetli kramplar.
 • Vajinadan doku düşmesi.

Kanama ve kramplar şiddetlenerek düşüğe sebep olabilir.Ancak bazen kanama tamamen durup gebelik normal devam edebilir.

Her düşük sonrası tedavi gerekir mi?

Eğer rahim içerisinde doku artığı kaldıysa kanama devam eder. Bu durumda doktorunuz tarafından size ilaçlarla ya da cerrahi olarak (kürtaj ya da aspirasyonla) rahimin boşaltılması, bazı durumlarda ise ikisi beraber önerilebilir.

Dış gebelik nedir?

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın, rahim dışında büyümesine verilen addır. Genellikle dış gebelik tüplerden birine yerleşir. Nadiren yumurtalık, ya da batın içinde başka bir yerde bulunabilir.Gebelik büyüdükçe, tüpün yırtılmasına ve şiddetli batın içi kanamaya yol açabilir. Bu durumda acil cerrahi girişim gerekir.

Tüplerle ilgili anormallik bulunan hastalarda,dış gebelik riski daha fazladır. Aşağıdaki durumlarda tüplerde anormallikten şüphe edilir:

 • PID ( Tüp-yumurtalık-rahim iltihabı) öyküsü.
 • Geçirilmiş dış gebelik öyküsü.
 • İnfertilite (gebe kalamama).
 • Geçirilmiş batın cerrahisi.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalık öyküsü.
 • Geçirilmiş tüp ameliyatı.
 • Ayrıca sigara kullanan ve ileri yaş gebelerde dış gebelik riski daha fazladır.

Dış gebelik belirtileri:

 • Anormal vajinal kanama.
 • Adet dışı hafif ya da şiddetli kanama.
 • Karın ya da kasık ağrısı.
 • Omuz ağrısı.
 • Halsizlik, baygınlık.

Genellikle doktorunuz, fizik muayene ve kan basıncı ölçümü sonrası, ultrasonografi ve kanda beta hcg (gebelik hormonu)değeri ölçümü isteyecektir.

Dış gebelik tedavisinde ilaç ya da cerrahi tedavi seçenekleri mevcuttur. Özellikle küçük ve henüz tüpe zarar veremiş gebelikler için ilaç tedavisi uygundur. İlaç gebelik hücrelerini eriterek etki gösterir. Ayrıca tüpün alınmaması bu tedavinin avantajıdır.

Bazen küçük ve tüpe zarar vermemiş dış gebeliklerde, laporoskopi ile ( batın içine kamera yerleştirilerek) tüpe yapılan küçük bir kesiden, dış gebeliğin boşaltılması mümkündür. Hastanede ve genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Ancak büyük gebelik ya da batın içine kanama mevcutsa, açık ameliyat ile tüpün kısmen ya da tamamen çıkarılması gerekebilir. Dış gebelik tedavisi görmüş hastanın, gelecekte tekrar gebe kalma şansı mevcuttur. Ancak tekrar dış gebelik olma ihtimali de diğer hastalara göre daha fazladır.

Dış gebelik neden tehlikelidir?

Eğer tüpte yırtılmaya sebep olursa çok riskli bir durumdur ve acil tedavi gerektirir. İç kanama ve buna bağlı ağrı, halsizlik, şok ve hatta ölüm gerçekleşebilir. Dış gebelik 60 gebelikte 1 görülür.

Risk Grubu:

 • Tübal enfeksiyon öyküsü.
 • Dış gebelik öyküsü.
 • Tübal cerrahi öyküsü bulunan kadınlardır.

Gebeliğin son döneminde kanama sebepleri nelerdir?

Hafif kanamaya yol açan sebepler çoğunlukla rahim ağzındaki yara ya da poliplerdir. Ancak şiddetli kanama çoğunlukla plasenta ile ilgili problemlerin göstergesidir.Bunlar ablasyo plasenta ya da plasenta previadır. Şiddetli kanama erken doğum belirtisi de olabilir. Gebeliğin geç dönemindeki kanamalardan doktorunuzu haberdar etmeniz uygun olur.

Ablasyo plasenta nedir?

Doğum eylemi öncesi ya da sırasında plasentanın rahim duvarından ayrılmasıdır. Bazı durumlarda hiç kanama olmayabilir, ancak çoğunlukla ağrı mevcuttur. Ablasyo durumunda bebeğin oksijen alımı azaldığı için acil müdahele gerekir.

Plasenta previa nedir?

Plasentanın rahimin alt kısmında bulunup rahim ağzını kapatmasıdır. Bazen kısmen bazen tamamen ahim ağzını kapatabilir. Çoğunlukla ağrısız kanama yapar. Sezaryen nedenidir.

Erken doğumun diğer belirtileri:

 • Vajinal akıntının sulu ya da kanlı olması.
 • Rahimde düzenli sertleşmeler (kontraksiyonlar).
 • Karnın alt kısmında basınç hissidir.

Kanama doğum belirtisi olabilir mi?

Az miktarda kanlı sümüksü akıntının rahim ağzından gelmesine nişan denir. Doğumun yaklaştığının habercisidir. Beklenen doğum tarihinize üç hafta kala gerçekleşmesi normal kabul edilir. Ancak daha erken gerçekleşirse erken doğum habercisi olabilir.

SORU SOR

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
 1. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
 2. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
 3. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel