Randevu ve bilgilendirme için, haftanın her günü 09:00 - 22:00 saatleri arasında (0312) 219 2233 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Burcu KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Ultrason

4 Boyutlu Ultrason (4D)

Anneler için bebeklerini ilk gördükleri an muhteşem bir duygudur. 3D ultrason ile anne karnındaki bebeğin hareketsiz görüntüsü elde edilirken, 4 boyutlu ultrason ile aynı görüntü canlı, yani hareketli olarak elde edilebilir.

4 Boyutlu Ultrason (4D)

4 Boyutlu Ultrason

3D ultrasonografi ile anne karnındaki bebeğin hareketsiz görüntüsü elde edilirken, 4 boyutlu ultrason (4D ultrasonografi) ile aynı görüntü, canlı, yani hareketli olarak elde edilebilir.

Anneler için bebeklerini ilk gördükleri an muhteşem bir duygudur. Hatta çoğunlukla bu ana eşler ve diğer aile üyeleri de ortak olur. Ancak bazı hastalar siyah-beyaz 2 boyutlu görüntülerle hayal kırıklığına uğramaktadır. Bunun sebebi, bu tür bir muayene sırasında görüntülerin bebekten bir kesit alınmasıyla oluşturulması ve dolayısıyla iç organları da içermesidir. Ancak 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrason sırasında, iç organlar yerine, bebeğin cildi görülebilir. Bebeğinizin ağız, burun şekli, esnemesi, dilini çıkarması, parmağını emmesi gibi hoş görüntüler yakalanabilir.

3D ve 4D ultrason da, en az 2D ultrason kadar güvenlidir. Çünkü görüntüler aslında 2D usg görüntü kesitlerinin birleştirilmesiyle oluşmaktadır. Ancak tabii ki, tıbbi kullanım amacı dışında, bu cihazların yalnızca fotoğraf çekme amaçlı kullanılması önerilmez. Özellikle ABD'de bu tür kullanım ticari amaçlı olarak artmış, ve hekim olmayan kişiler tarafından, güvenli ultrasonografi süresi sınırları aşılarak yapılmaktadır.

4D Ultrason Ankara

3D ve 4D ultrasonların bazı fetal anomalilerin tanısında, 2D ultrasonografiye göre üstünlükleri vardır. Bu tür muayenelerde, farklı açıdan alınan görüntülerde, daha fazla detay görülebilir. Özellikle dudak yarığı gibi anomaliler, 3D ve 4D görüntülerde daha kolay yakalanabilir. Özellikle kalp ve diğer iç organları kesitler halinde görüntülemekte de 3D ve 4D ultarsonografi kullanılmaktadır. Bu nedenle bazı tanı ünitelerinde, bu cihazlar yalnızca tıbbi gereklilik halinde kullanılmaktadır. Bu tür ultrasonografik muayenenin güvenli olmadığına dair hiçbir veri bulunmamaktadır. Ayrıca pek çok anne adayı için bu görüntüler, oldukça rahatlatıcı olmaktadır. Ancak her tür ultrasonografi muayenesi, bu konuda deneyimli doktorlar tarafından ve olabildiğince kısa süre içerisinde tamamlanmalıdır.

Ankara 4 Boyutlu Ultrason yapılan kliniklerde, görüntülerin CD’ye kayıt edilerek hastaya verilebilmesi teknik olarak mümkündür. Genellikle yurtdışındaki klinikler bu işlemi ekstra ücret karşılığı yapmaktadır. Ayrıca yurt dışında, ultrasonografi eğitimi almış ebe ve teknisyenler de bu muayeneleri gerçekleştirebilmektedirler.

Genellikle 3D ve 4D teknolojisi içeren cihaz ve problar pahalı olduğundan, şu an için 2D ultrasonografinin rutin taramadaki yerini alabilmiş değildir. Çünkü cihazlar çok az sayıdaki klinikte bulunmaktadırlar. Eğer bu tür bir muayeneyi gebeliğiniz süresince bir kez yaptırabilecekseniz, en iyi görüntüler 26-30 hafta arasında alınabilmekte olduğundan, bu haftaları tercih edebilirsiniz.

Ancak 4D ultrasonografi muayenesi ile 20-22. haftalar arasında yapılabilen ikinci düzey, detaylı ultrasonografi muayenesini karıştırmamak gerekir. Bazı klinikler ikinci düzey ultrasografik muayeneyi olarak uygulamakta, ancak 3D ve 4D özellikte cihaz kullanmamaktadır ve bu şart da değildir.

Ankara'da kliniğimizde perinatoloji uzmanı tarafından hem ikinci düzey ultrason muayenesi, hem de 4 boyutlu ultrason ayrıca detaylı ultrason, ayrıntılı ultrason yapılabilmektedir. 26.hafta öncesi yapılan 3D ve Ankara'da dört boyutlu ultrason muayenelerde cilt altı yağ dokusu henüz iyi gelişmemiş olduğundan, bebek daha iskelet gibi görünebilir, 30 hafta sonrasında ise baş çok aşağıda olup, görüntülemeye müsait olmayabilir. Ancak bu durumlar için de istisnalar söz konusudur.

Eğer plasenta ön duvarda yerleşmişse, görüntüye engel olabileceğinden, bazen 28.gebelik haftasına ya da sonraya kadar beklemek gerekebilir. Bazı durumlarda bebeğin pozisyonu nedeniyle yüzünü görmek mümkün olmayabilir. Eğer bebeğin yüzü dışarı dönük ve etrafında yeterince amnion sıvısı varsa, genellikle yüzü çok net görülür. Ancak eğer yüzü arkaya dönük ya da başı leğen kemiğinin içine girmişse, etrafında yeterince sıvı yoksa, ya da annenin karın yağ dokusu çok kalınsa, iyi bir görüntüleme sağlanamaz. Bu durumlarda biraz bekleyip, bebek pozisyonunu değiştirince tekrar bakmak uygun olabilir.

Dört boyutlu ultrason fiyatları nasıldır?

Dört boyutlu ultrasonografi için kullanılan cihaz ve problar pahalı olduğu için, fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Bazı merkezler muayene haricinde fotoğraf ve video kayıtları için de ücret talep edebilmektedir. Ankara’da genel olarak dört boyutlu ultrasonografi ile muayene ücretleri yapılacak muayeneye ve merkeze bağlı olarak 300-850 TL arasında değişmektedir. Ayrıca yapılacak ultrasonografi muayenesi, 2.düzey ultrasonografi, yani bebekte anomali taraması amaçlı ise, bu yalnızca iyi bir cihaz değil, özel eğitim ve deneyim de gerektirmektedir.

Dört boyutlu ultrason nasıl yapılır?

Dört boyutlu ultrasonografi de, diğer ultrasonografi muayeneleri gibi özel bir hazırlık gerektirmez. Anne karnına jel sürülerek, prob denilen cihazla bebeğe gönderilen ses dalgaları, yine bebekten proba geri yansır ve bebeğin görüntüleri bir bilgisayara aktarılarak ekrana yansıtılır. Bu ses dalgalarının bebeğe herhangi bir zararı bulunmaz. Anne karnındaki yağ oranı, bebeğin etrafındaki sıvı miktarı ve pozisyonu gibi çeşitli faktörler görüntü kalitesini etkiler.

2D 3D 4D boyutlu ultrason arasındaki farklar nelerdir?

İki boyutlu (2D) ultrason ile bebeğe ait görüntüler kesitler şeklinde, yani iki boyutlu resimler şeklinde ekrana yansır. Bu şekilde genellikle o an elde edilen kesitteki iç organlar hakkında fikir elde edilir. Çoğunlukla hastalar tarafından anlaşılması daha zordur.

Üç boyutlu (3D) ultrason ise aynı kesitlerden görüntüleri ise bebeğin cildini de içerecek şekilde elde edilen görüntüler olduğundan,genellikle hastalar tarafından daha kolay anlaşılabilir.Bebeğin pozisyonu uygunsa, yüzü, elleri, ayakları oldukça net görülür. Dört boyutlu (4D) ultrason ise 3D ile elde edilen aynı görüntülerin, hareketli olanlarıdır.

Hasta Görüşleri
Tüm Görüşler
SORU SOR

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
  1. Op. Dr. Burcu Karamürsel
  2. Op. Dr. Burcu Karamürsel
  3. Op. Dr. Burcu Karamürsel