Randevu ve bilgilendirme için, haftanın her günü 09:00 - 22:00 saatleri arasında (0312) 219 2233 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Kadın Hastalıkları

Adet Sancısı

Adet dönemindeki sancılar kadınların yarısından fazlasında görülür. Adet sancıları primer dismenore ve sekonder dismenore olmak üzere iki gruba ayrılır.

Adet Sancısı

Adet Sancısı Nedir? (Dismenore)

Adet dönemindeki sancılar kadınların yarısından fazlasında görülür. Adet sancıları primer dismenore ve sekonder dismenore olmak üzere iki gruba ayrılır.

Adet Sancısı Türleri

Primer Dismenore: İlk adetten itibaren görülen kramplara verilen addır. Rahim iç duvarından salgılanan prostaglandin adı verilen maddeler bu kramplara sebep olur. Genellikle bu tür sancılar adet öncesi başlar ve adetin ilk günü yoğun olur. Özellikle genç kızlık döneminde daha yoğun sancı olur, yıllar ilerledikçe azalır. Bu tür ağrılar doğum yaptıktan sonra da azalabilir.

Sekonder Dismenore: Kadın hastalıklarına bağlı gelişen adet sancılarına verilen isimdir. İlk adet döneminde görülmezler. Zaman geçtikçe ağrılar daha şiddetlenir. Sancılar adet öncesi başlayıp, adet sonrasına kadar devam edebilir.

Sekonder dismenoreye sebep olan hastalıklar aşağıdaki gibidir:

  • Endometriosis: Rahim içinde bulunması gereken dokunun rahim dışında, örneğin yumurtalıklarda, tüplerde, rahim ya da mesane üzerinde yer almasıdır.Hormonlardaki değişikliklere bağlı olarak bu dokular her ay kanar.Bu kanama da ağrıya yol açar. Ayrıca kanama sonrası oluşan yapışıklıklar da ağrıya yol açabilir.
  • Adenomyosis: Rahim iç tabakasında bulunması gereken tabakanın, rahim duvarı içinde yer almasıdır.
  • Miyom: Miyomlar rahim kaslarından kaynaklanan ve rahim iç tabakasında, duvarında, ya da rahim dışına doğru büyüyebilen kitlelerdir. Rahim duvarı içinde yer alan miyomlar, adet sancısı yapabilir.

Genellikle bu tür ağrıları olan hastalarda muayene ve ultrasonografi ile tanı konur. Ancak bazı hastalarda tanı için laporoskopi gerekli olabilir.

Adet Sancısı Tedavisi

Tedavide öncelikle yeterli uyku, diyette bazı değişiklikler, egzersiz, meditasyon gibi hayat tarzı değişiklikleri önerilir. Ayrıca ağrı kesiciler de adet sancıları için güvenle kullanılabilir. Ağrı kesici ilaçlar içinde, prostaglandin miktarını azaltan ilaçlar tercih edilir.

Tüm hormonal doğum kontrol yöntemleri, adet sancılarının tedavisinde kullanılabilir.Bunlar içinde doğum kontrol hapları, vajinal halkalar, hormonlu spiraller, cilt altı implant ya da enjeksiyonlar vardır. Ayrıca vitamin B1 ya da magnezyum takviyeleri de alternatif olarak tedavide kullanılabilir. Eğer bu yöntemlerle ağrı kontrol altına alınamazsa, cerrahi tedavi yapılabilir. Miyomlarda ya da endometriosis hastalığında, hastalıklı dokuların çıkarılması için cerrahi yapılabilir. Cerrahi sonrası tekrarı önlemek için hormonal doğum kontrol yöntemleri kullanılabilir. Adenomyosis hastalığında ise rahimin alınması gereklidir.

SORU SOR

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
  1. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
  2. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
  3. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel