Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

Kızlık Zarı Bozulunca Ne kadar Kanama Olur?

Kızlık Zarı Bozulunca Ne kadar Kanama Olur?

Kızlık Zarı

Kızlık zarı (himen) vajinanın girişinde yer alan, çoğunlukla ortası tamamen açık, daire şeklinde bir mukozal dokudur. Anatomik olarak herhangi bir görevi bulunmaz. Ancak toplumsal,kültürel olarak çok fazla önem atfedilmiştir. Kültürel öneminin sebebi, özellikle bazı gelişmemiş toplumlarda, bekarete çok önem verilmesi ve kızlık zarının da bekaret sembolü olarak görülmesidir.

Kızlık Zarı Bozulunca Ne kadar Kanama Olur?

Genellikle ilk defa cinsel beraberlikte bulunan kızların, ilişki sırasında ya da sonrasında, kızlık zarından kanaması olması gerektiği varsayılır. Kanama olursa bu "bekaret vardır" olarak değerlendirilir.

Oysa ki kızlık zarının yapısı ve şekli detaylı olarak bilinirse, bu konudaki bazı eksik ve yanlış bilgiler düzeltilebilir.

Kızlık Zarı Kanama Çeşitleri

Öncelikle bilinmesi gereken, kişilerin anatomik yapısında farklılıklar olduğudur. Bu nedenle kızlık zarı da aşağıdaki gibi farklı şekillerde olabilir:

A- Anüler hymen: En sık görülen kızlık zarı çeşididir. Kadınların %70-95’inde bu şekildedir. Kızlık zarı halka şeklinde vajina girişinde olup, ortasındaki delik de halka şeklindedir. Normal kızlık zarı yapısıdır. Bazen ortasındaki delik fazla geniş, kanlanması az veya esnek olduğunda kanama olmamaktadır. Bu da genç kızın daha önce hiç cinsel birlikteliği olmadığı halde, "bakire değil" şeklinde haksız yere suçlanmasına sebep olur.

B- İmperfore (deliksiz) hymen: Nadiren doğuştan kızlık zarında delik bulunmayabilir ve bu durum ileride ciddi tıbbi sonuçlar doğurabilir. 2000 kızın birinde görülen bir durumdur. Adetin başlaması ile kan dışarı akmayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı birikir. Çok şiddetli ağrı yapar. 15 yaşına gelmiş ve adet görmemiş genç kızların, kızlık zarı kontrol edilmelidir. İmperfore hymen durumunda küçük bir operasyon ile kızlık zarını açmak yeterli olmaktadır.

C- Mikroperfore himen (küçük delikli): Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır. Bazen cerrahi müdahale ile ortadaki deliğin genişletilmesi gerekebilir.

D- Septalı (ara bölmeli) hymen: Nadir görülür. Ortasındaki açıklık bir bant ile ikiye ayrılmaktadır. İlk cinsel ilişkide çok ağrı, aşırı kanama veya cinsel ilişkiye tam girememe şikayeti ile genellikle doktora başvururlar. Çoğunlukla ilişkinin mümkün olabilmesi için küçük cerrahi müdahele ile bu bantın kesilmesi gerekir.

E- Kribriform (çok delikli, kalbur şeklinde) hymen: Çok nadirdir. Ortasında birden fazla küçük delik vardır. Cinsel ilişki ile kızlık zarı genellikle yırtılmaz ve doktor tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir. Dantel şeklinde görülmektedir.

F- Ksentrik hymen: Yarımay şeklinde, alt kısmı kalın ve geniş bir zardır. İlişki ile genellikle yırtılmaz veya çok zorlama ile yırtıldığında şiddetli kanamalar olmaktadır. Genellikle çiftler cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile doktora başvurular.

Kızlık Zarı Kanama Olmazsa

Toplumumuzda bekaret konusuna önem verildiği için, genellikle bu durumda çiftler bir jinekolojik muayene için bu konuda uzman bir jinekolog ile görüşmelidir.Bu durum yeni evli genç kız için aslında bir psikolojik travma yaratmaktadır. Hem haksız yere suçlanmış olması, hem böyle mahrem bir konuda, zaten bilgisizlik nedeniyle pek çok korkusu varken, bir de eşi, aile büyükleri ya da hekimlerle görüşmek ve muayene olmak zorunda bırakılması, ciddi stres yaratır.

Ancak muayenenin hiçbir zorluğu bulunmadığı bilinmelidir. Muayene sırasında acı ya da ağrı verecek bir işlem yoktur. Ayrıca hekimlerin de bu durumda sevecen, anlayışlı davranacağı ve herhangi önyargılı, kadını aşağılayan bir tutum içinde olmayacağı konusunda güven duymalısınız. Aksine içine düştüğünüz bu durumda, en çok güvenmeniz gereken kişi hekim olmalıdır.

Kızlık zarı muayenesinde esnek yapıda ve ortası açık himen görüleceği için, bakire olmadığınıza dair tüm şüpheleri yok edecek kişi yine hekimdir. Bu şekilde evliliğinizin daha en başında gereksiz güven sorunlarıyla ilişkinizin zedelenmesi engellenmiş olur.

Kızlık zarının ya da ilk gece kanamasının önemli olup, olmadığı konusu ise tamamen felsefi, toplumsal bir tartışmadır. Toplumun yapısı ve normları ne yazık ki, kolay kolay değiştirilemediği için, bu yazının amacı bu konuları tartışmak değildir.

Bu bilgilendirme yazılarıyla amaçlanan, genç kızların ilk cinsel ilişkiyle ilgili korkularını yok etmek ve sonrasında yaşayabilecekleri sıkıntılar konusunda yol göstermektir.

SORU SOR
En az 70 karakter

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
  1. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
  2. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
  3. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel