Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Gebelik ve Doğum

Erken Doğum

Erken doğan bebekler, gelişimlerini tam olarak tamamlayamadıkları için, doğduktan sonra ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler. Serebral palsi gibi ciddi sağlık sorunları oluşarak, ömür boyu bebeği etkileyebilir.

Erken Doğum

Erken Doğum Ankara

Preterm doğum (erken doğum) rahimde 37. gebelik haftasından önce oluşan, düzenli doğum sancılarının, rahim ağzında açıklığa yol açması olarak tanımlanır. Bu değişiklikler, rahim ağzındaki incelme (silinme) ve açılmadır. 20-37. gebelik haftaları arasında gerçekleşen tüm doğumlar erken doğum olarak adlandırılır.

Erken doğum ne gibi sorunlara yol açabilir?

Erken doğan bebekler, gelişimlerini tam olarak tamamlayamadıkları için, doğduktan sonra ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler. Serebral palsi gibi ciddi sağlık sorunları oluşarak, ömür boyu bebeği etkileyebilir. Ayrıca ilerleyen çocukluk döneminde öğrenme güçlüğü gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Erken doğum için hangi haftadan önce bebekler en fazla risk altındadır?

Özellikle 34. gebelik haftasından önce doğan bebekler en fazla risk altındadır.

Erken doğum riski hangi gebelerde daha fazladır?

 • Daha önce erken doğum yapmış olmak.
 • Rahim ağzının kısa olması.
 • Doğumlar arasında çok kısa süre bulunması.
 • Rahim veya rahim ağzını ilgilendiren bazı cerrahi girişimler geçirmiş olmak.
 • Çoğul gebelikler.
 • Gebelik sırasında kanama olması.
 • Sigara veya uyuşturucu kullanımı.
 • Gebelik öncesi kilonun çok düşük olması gibi durumlarda erken doğum riski artar.

Yüksek risk grubundaki hastalarda erken doğum engellemek için ne yapılabilir?

Daha önce erken doğum yapmış hastaların, hamile kalmadan önce bir jinekolojik kontrolden geçmeleri ve varsa erken doğuma sebep olabilecek sağlık sorunlarının giderilmesi önerilir. Hamile kaldıktan sonra, erken dönemden itibaren bir yüksek riskli gebelik uzmanı ile düzenli kontrollere başlanması gereklidir. Bazı durumlarda ilaç veya diğer tedaviler hamilelik sürecinde önerilebilir.

erken doğum belirtileri

Erken doğum belirtileri nelerdir?

 • Vajinal akıntılarda değişiklik olması (sulu akıntı, kanlı akıntı gibi).
 • Akıntı miktarında artış.
 • Kasık bölgesinde artan basınç hissi.
 • Sabit bel ağrısı.
 • Karında kramplar ve bazen eşlik eden ishal.
 • Karında düzenli kasılmalar olması.
 • Suların gelmesi.

Erken doğum tanısı nasıl konur?

Erken doğum tanısı, rahim ağzında değişkliklerin saptanması ile konur. Pelvik muayene, yani parmakla yapılan bir muayene ile rahim ağzındaki açılma ve silinme gibi değişiklikler saptanabilir, belirli aralıklarla bu muayenenin tekrarlanması gerekebilir. Ayrıca elektronik bir monitör yardımı ile karından kasılmalar takip edilebilir. Ayrıca hastaneye yatırıp, yatırmama konusunda karar vermek için transvajinal ultrasonografi ile rahim ağzındaki açılma ve kısalma değerlendirilerek karar verilebilir.

Erken doğum eylemi saptanan her hastada erken doğum gerçekleşir mi?

Erken doğum kasılmaları saptanan hastaların %10’unda 7 gün içerisinde doğum gerçekleşir. Hastaların %30’unda herhangi bir tedavi verilmeden kasılmalar kendiliğinden durur.

Erken doğum için tedavi seçenekleri nelerdir?

Eğer doğum eylemi devam eder ve gebelik haftası 34 haftadan küçükse, kortikosteroid, Magnezyum sülfat ve tokolitik ilaçlarla doğum geciktirilmeye çalışılır. Kotikosteroidler, plasentayı geçerek bebeğin akciğer,beyin ve sindirim sisteminin gelişmesini sağlar. Özellikle 24-34. gebelik haftaları arasında daha etkilidirler.

Magnezyum sülfat, özellikle 32. Haftadan küçük olan ve 24 saat içerisinde doğum yapma ihtimali bulunan gebeler için önerilir. Erken doğumlara eşlik eden serebral palsi riskini azaltabilen bir ilaçtır. Ayrıca tokolitik, yani doğum sancılarını durduran etkinliğe de sahiptir.

Tokolitik ilaçlar ise, doğumu 48 saat süreyle geciktirmek için kullanılabilen ilaçlardır. Özellikle kortikosteroid ve magnezyum sülfat tedavisi için zaman kazandırmak yada gebe hastanın, yenidoğan yoğun bakım ünitesi bulunan bir merkeze transferini sağlayacak zaman kazandırmak için kullanılabilirler.

Eğer doğum tüm önlemlere rağmen durdurulamaz ve gerçekleşirse, neonatalog (yenidoğan uzmanı) ve yenidoğan bakımı konusunda uzman bir ekip tarafından yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebek tedavi edilebilir. Bu tür iyi olanaklara sahip ünitelerde, erken doğanbebekler için gereken özel bakım ve tedavilere, bebeğin durumuna göre bazen uzun süreli olarak devam etmek gerekebilir.

SORU SOR
En az 70 karakter

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
 1. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
 2. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
 3. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel