Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel

Kürtaj

Kürtaj, rahim ağzından ince bir alet ile rahim içerisine girerek içeriğin boşaltılması ya da tanısal amaçlı olarak bir doku örneği alınması için yapılan cerrahi bir işlemdir. Kürtaj fiyatları kliniğe ve yapan doktora göre değişir.

Kürtaj

Kürtaj Ankara

Kürtaj Ankara muayenehanemizde gebelik sonlandırma, anormal vajinal kanama, rahim içi polipler gibi durumların tanı ve tedavisi yada düşük sonrası rahim içinin temizlenmesi gibi durumlarda yapılan işlemdir. Kürtaj muayenehanesi klinik ya da hastane ortamında yapılmaktadır. Kürtaj bazı durumlarda, işlemin yapılabilmesi için rahim ağzının genişletilmesi (dilatasyon) gerekebilir.

Kürtaj psikolojik yönden düşünüldüğünde karar verilmesi çok kolay değildir. Kürtaj cerrahi müdahale olarak düşünüldüğünde ise günümüzde teknolojinin ilerlemesi, yeni ve pratik cerrahi aletlerin kullanılmaya başlaması, antibiyotikler ve anestezi ilaçlarındaki gelişmeye bağlı olarak 3-5 dakika gibi kısa sürede ve güvenli bir şekilde yapılır. Kürtaj sonrası hasta, hemen normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanmakla beraber, esas olan ultrason muayenesinde saptanan gebelik haftasıdır. Ultrason ile teyit edilen gebelik haftası 10. Haftaya kadar ise gebelik kanuni olarak sonlandırılabilir. Annenin 18 yaşında büyük olması ve evliyse eşinden izin alınması şarttır. Bekar hastalar 18 yaşından büyüklerse kendi rızalarıyla hamileliklerini sonlandırabilirler. 18 yaşını doldurmamış olanlar ebeveynlerinin izni ile gebeliklerini sonlandırabilirler.

kürtaj ankara

Kürtaj Fiyatları 2020

Kürtaj fiyatları 2020 yılı itibariyle ilçelere, semptlere ve mahallelere göre değişmektedir. Bilgi almak için 0312 219 22 33 bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj Kaçıncı Haftada Yapılır?

Gebelik sonlandırma amaçlı küretaj işlemi yasal olarak 10. gebelik haftasına kadar yapılabilir. Gebelik yaşı 5. haftadan önce ise, ultrasonografi ile gebelik kesesi görüntülenemeyeceği için kürtaj işlemi yapılmamaktadır. Gebelik kesesinin görülmesi, dış gebelik ayırıcı tanısını yapabilmek için gereklidir.

Aynı zamanda çok erken gebelik haftasında yapılırsa, kürtaj sonrası rahim içerisinde parça kalma riski daha fazladır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj yapılmadan önce bazı durumlarda işlem öncesi rahim ağzını yumuşatmak için ilaçlar kullanılabilir. Kürtaj işlemi sırasında hastaya genel anestezi verilerek hasta komforu artırılabilir. Ancak bu işlem lokal anestezi altında da yapılabilir. Kürtaj Ankara kliniğimizde sırasında hasta jinekolojik muayene masasına alınarak uygun pozisyon verilir. Vajina içerisine plastik bir spekulum yerleştirilir. Vajinada asepsi saplanır ve steril altler kullanılır. Bazı durumlarda buji denen özel aletler yardımıyla rahim ağzı yavaş yavaş genişletilir.

Küret yada aspirasyon (vakum) yardımıyla rahim içerisindeki dokular boşaltılır. Günümüzde haftası küçük olan gebeliklerde çoğunlukla buji ya da küret kullanılmadan, vakum yöntemiyle tahliye yapılabilmektedir. Bu sırada çoğunlukla hasta anestezi altında olacağı için işlemi hissetmez ve hatırlamaz. Genellikle işlam sırasında ultrasonografi kullanıldığı takdirde, işlem daha kontrollü ve güvenli olarak yapılabilir. Anestezi altında yapılacak işlem öncesi hastanın güvenliği açısından en az 6 saat aç ve susuz olması gereklidir.

Vakumlu Kürtaj

Kürtaj sırasında uygulanacak olan cerrahi teknik ya da kullanılacak aletlerin neler olduğuna doktorunuz karar vermelidir. Bugün çoğunlukla karman aspirasyonu adı verilen vakum yöntemiyle kürtaj işlemi tercih edilmektedir. Ancak hekiminiz gerekli görürse, rahim ağzını genişletmek için çeşitli aletler kullanabilir, ya da küret adı verilen aletlerle kürtajı gerçekleşetirebilir. Çoğunlukla ultrasonografi eşliğinde işlem gerçekleştirildği için, bu aletlerin kullanımı ile ilgili komplikasyon riski günümüzde çok düşüktür.

Kürtajda Anestezi Yapılır mı?

Genellikle psikolojik ve fiziksel anlamda hastanın konforunu artırmak için kürtaj işlemi sırasında anestezi uygulanmaktır. Teknik olarak lokal anestezi ile yapılması mümkün olsa da, hasta konforu açısından sedasyonla yapılması daha uygundur. Sedasyon, genel anesteziye göre daha hafif ve anestezi doktoru tarafından, diş tedavileri, endoskopik işlemler, radyolojik görüntülemeler v.b. sırasında ofis koşullarında da uygulanabilen bir anestezi türüdür. Hasta tamamen uyduğu için işlem sırasında hiçbirşey hissetmez.

Kürtaja Giderken Yapılması Gerekenler

Kürtaj işlemi genellikle anestezi altında yapıldığı için, hastaların işleme en az 6 saatlık aç ve susuz olarak gelmesi önerilir. Kürtaj öncesi ve sonrası sigara içilmemelidir. Ayrıca kullandıkları aspirin v.b. kan sulandırıcı ilaç varsa işlemden belli bir süre öncesi kesilmesi önerilir. Sürekli kullandığınız bir ilaç, kronik bir hastalık ya da ilaç alerjiniz varsa, bunu doktorunuza belirtmelisiniz. Kan grubunuzu biliyor olmanız kan uyuşmazlığı durumunu tesbit etmek için gereklidir. Böyle bir durum varsa işlem sonrası bir aşı yapılması ile gelecek gebeliklerde kan uyuşmazlığı nedeniyle oluşabilecek sorunlar önlenebilir.

Kürtaja gelirken, bol ve kolay giyip çıkarılacak giysiler tercih etmelisiniz. Anestezi alacağınız için işlem sonrası araba kullanmanız ya da dikkat gerektiren işler yapmanız önerilmez.Mümkünse bir yakınınız ile işleme gelebilirsiniz.

Kürtaj Şartları

Kürtaj işlemi ülkemizde yasal olarak 10. gebelik haftasına kadar mümkündür. Ancak tıbben gebeliğin sonlandırılmasının zaruri olduğu durumlarda bu yasal sınırın üzerinde küretaj işlemi uygulanabilir. Bunun için genellikle birkaç doktorun heyet olarak kararı ve raporu gereklidir.

Bazen bebeğin anne karnında kalp atımının durması ya da bebekte ciddi bir yapısal ya da kromozomal kusur bulunması, ya da annenin hayatını tehdit eden bir durum ortaya çıktığında heyet raporu ile gebelik sonlandırılabilir. 10 haftadan büyük gebeliklerde bu amaçla bazen küretaj öncesi çeşitli ilaçlarla rahim ağzının genişletilmesi ya da düşüğün kısmen gerçekleştirilmesi için hastaneye yatış gerekebilir.

Kürtaj sonrası ne gibi sorunlar oluşabilir?

Kürtaj işlemi tecrübeli bir jinekolog doktor tarafından steril aletlerle, hijyenik bir ortamda yapıldığı taktirde kürtaj sonrası dönemde hasta açısından bir probleme de neden olmamaktadır. Gebeliği sonlandırmanın dışında rahim içinden doku alınması amacıyla da bu işlem yapılmaktadır. Bu cerrahi müdahale günümüzde en sık yapılan cerrahi işlemlerin başında gelmektedir.

Küretajla ilgili nadiren oluşabilecek komplikasyonlar vardır. Bunlar kanama, enfeksiyon, rahim duvarının işlem sırasında zedelenmesi ya da anestezi ile ilgili komplikasyonlardır. Nadiren küretaj sonrası rahim iç duvarında yapışıklıklar olabilir. Bu duruma Asherman Sendromu denir. Genellikle basit bir cerrahi müdahele ile çözümlenebilir. Bunların dışında gebelik sonlandırma sırasında tüm materyalin boşaltılamaması söz konusu olabilir. Hastanın sonraki kontrolünde tekrar küretaj işlemine tabii tutulması gerekebilir.

Kürtaj sonrası hastayı neler beklemektedir?

Genellikle küretaj sonrası hasta bir kaç saat içinde evine gidebilir. Araç kullanması uygun değildir ve yanında bir refakatçi olması uygundur. Çoğu günlük aktiviteye bir-iki gün içinde dönülebilir. Hafif ağrı ve kanama, işlem sonrası normal kabul edilir. Genellikle kanama 1 hafta-10 gün kadar sürebilir.

Kürtaj sonrası şiddetli vajinal kanama, şiddetli ağrı, 38 derecenin üzerinde ateş ya da kötü kokulu akıntı fark edersiniz doktorunuzla temasa geçmeniz uygun olur. Küretaj sonrası ilk adet kanaması genellikle zamanında olmayabilir. Daha erken ya da geç olması beklenebilir. Rahim kürtaj sonrası enfeksiyonlara açık hale geldiği için cinsel ilişki, tampon kullanımı, havuzda yüzülmesi doktorunuzun önereceği süre boyunca kısıtlanmalıdır. Kürtaj sonrası işlemi yapan doktor mutlaka hastayı belli bir süre içerisinde kontrole çağırır ve kontrol sonrası genellikle güvenilir bir doğum kontrol yöntemine geçilmesi önerilir.

Kürtaj sonrası doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

Kürtaj sonrası hastaların tamamı yaklaşık 2 hafta içinde bir kontrole gelmelidir.Bu kontrolde hem kürtaj sonrası bir sorun olmadığı teyit edilmeli, hem pap smear gibi genel jinekolojik kontrol yapılmalı hem de doğum kontrol yöntemleri hakkında danışma verilmelidir. Hasta arzu ederse hemen rahim içi araç (spiral) uygulanabilir, doğum kontrol hapına başlanabilir ya da diğer enjeksiyon, implant v.b. gibi yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemlerin ertelenmesi durumunda, hemen istenmeyen bir gebelik oluşması riski vardır.

Kürtaj sonrası ne zaman adet görülür?

Kürtaj sonrası ortalama 1 ay içinde adet görülür. Bazen bu süre 40 güne kadar uzayabilir. Bu durum kişinin adet döngüsü uzunluğuna da bağlıdır. Bu süre içinde adet görülmezse, kürtajı yapan hekime başvurulması uygun olur.

Kürtaj yasal mı? Kürtaj yasak mı?

10. gebelik haftasına kadar kürtaj, hasta isteği ile gerçekleştirilebilen yasal bir işlemdir. Ancak 18 yaşından küçük olan hastaların ebeveynlerinin 18 yaşından büyük evli hastaların eşlerinin izni olmadan kürtaj yaptırması kanunen yasaklanmıştır.

Kürtaj sonrası kanama normal midir?

Kürtaj sonrası yaşanan adet benzeri kanama yaklaşık 15 güne kadar normaldir. Bazı hastalarda az bazılarında çok bazılarında hiç olmayabilir. Kanamanın sebebi, gebeliğe hazırlanan rahim içinde oluşan yeni dokuların rahim küçüldükçe kanamayla dökülmesidir. Çok yoğun ve pıhtılı kanama durumuında, işlemi gerçekleştiren doktorunuzla temasa geçmeniz uygun olur.

İlaçla kürtaj olunur mu?

Ülkemizde gebelik sonlandırma amaçlı ruhsatlı ve yasal bir ilaç bulunmamaktadır. Bazı ülkelerde bu amaçla kullanılan ilaçlar olmakla beraber, bunların kullanımı doktor kontrolünde yapılmakta kanama ve parça kalma riskine karşı ultrasonografi ile takip önerilmektedir.

Kürtaj ne kadar sürer?

Genellikle 5-10 dakika süren bir işlemdir. Ancak her cerrahi işlemde olduğu gibi bazen teknik zorluklar nedeniyle işlem uzayabilir. Örneğin rahim ağzı aletlerin geçişine izin vermeyecek kadar dar ise, bujilerle genişletilmesi gerekebilir.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?

Kürtaj sonrası muayene ile yada ultrasonografi ile böyle bir işlem geçirdiğiniz anlaşılamaz.

Kürtaj sonrası ne zaman taburcu edilirim?

Kürtaj sonrası genellikle birkaç saat dinlenme yeterli olmaktadır. Hastanın sedasyonun etkilerinden çıkması sonrası, tansiyon düşmesi ya da baş dönmesi olmadan ayağa kalkıp yürüyebilmesini takiben eve gitmesine izin verilir. Taburculuk sonrası bol su içmesi önerilir.

En uygun kürtaj haftası hangisidir?

Genel bir kural olmamakla beraber ortalama 6.hafta civarı kürtaj için tercih edilen haftadır. Gebelik haftasının büyümesi gerek teknik olarak, gerekse etik olarak tercih edilmez. Çok küçük haftalarda ise kürtaj sonrası parça kalma riski daha fazladır.

Kürtaj olurken kızlık zarı bozulur mu?

Bazen bakirelerde planlı olmayan gebelikler yaşayabilmektedir. Kızlık zarı dikimi için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu gebelikleri sonlandırmak için işlem sırasında yerleştirilen spekulum adı verilen alet, eğer kızlık zarı esnek ve ince yapıda değilse, bu dokuda küçük laserasyon ve kanamalara yol açabilmektedir. Daha küçük spekulum kullanımı bu riski azaltabilir. Ancak ince ve esnek yapıdaki kızlık zarında hiç zedelenme ve kanama olmaması da mümkündür.

Ankara Kürtaj kliniğimiz için bizi arayabilirsiniz +90(312) 219 2233

Hasta Görüşleri
Tüm Görüşler
SORU SOR
En az 70 karakter

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
  1. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
  2. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
  3. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel