Randevu ve bilgilendirme için, haftanın her günü 09:00 - 22:00 saatleri arasında (0312) 219 2233 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Genital Estetik

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti, genital bölge ile ilgili estetik kaygılar sebebiyle yapılan bir ameliyattır. Vajinanın güzel ve estetik görünmesi kadınların cinsel ilişkide kendilerini iyi hissetmelerini sağlar ve öz güvenlerini artırmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti ne demektir?

Genel olarak labioplasti operasyonu iç ve dış dudaklara yapılan operasyondur. Ama en sık olarak iç dudakların küçültülmesi amacı ile uygulanmaktadır. Genellikle cerrahide amaç, labium minus yani vajinal girişi çevreleyen iç dudakların daha derli toplu bir görüntüye kavuşması ve hasta ayakta iken dış dudaklardan dışarı sarkan iç dudak görüntüsünün giderilmesidir.

Peki neden bazı hastalar buna ihtiyaç duyuyor?İşlem tam olarak nasıl uygulanıyor? Cevapları aşağıda açıklamaya çalıştım.

Labioplati Ankara

Labioplasti Ankara muayenehanemize gelen kadınlar dış genital görüntüsünden hoşnut olmadıkları için gelirler. İstedikleri şekilde dış genital bölgeden memnun kalabilmeleri amacıyla yapılan labioplasti ameliyatları, kozmetik amaçları haricinde işlevsel yararları da bulunmaktadır.

Labioplati Neden Yapılır?

Öncelikle bilinmesi gereken şudur. Kadınların labiumları ve genel olarak genital bölgeleri çok farklı şekillerde olabilir. Bunları normal ya da anormal olarak sınıflandırmak doğru bir yaklaşım değildir.

Doğuştan gelen farklılıklar nedeniyle kadınların vulvaları birbirinden farklıdır. Ayrıca doğumlar ve yaşlanma ile labiumlarda değişiklikler oluşabilir. Doğumsal olarak bazı kadınlarda sağ ve sol dudaklar farklı şekil, renk ve boyutlarda olabilir. Bazen klitoris görünebilirken, bazen labiumlar tarafından örtülmüş olabilir. Peki bu durum ne zaman sorun yaratmaya başlar? Bu durum hastayı rahatsız ediyorsa ve hasta bunun için bir hekime başvuruyorsa, artık bir labioplasti adayından bahsedebiliriz.

Bazen rahatsızlık fiziksel olabilir. Örneğin ilişki sırasında labiumlar çok uzunsa, gerilme, kıvrılma ve acı yapabilir. Labiumların altında biriken sekresyon ve cilt debrisi nedeniyle hijyenik olarak hastayı rahatsız edebilir, sık enfeksiyon sebebi olabilir. Ayrıca yürüyüş, bisiklet, koşma v.b. sporlarda hastanın ağrı ve irritasyon duymasına yol açabilir.

Bazen görsel olarak tayt, mayo gibi dar giysilerde hastayı rahatsız eder. Cinsellik sırasında hasta kendi genital bölgesinden rahatsız olduğu için cinsellikten kaçınma eğiliminde olabilir.

Aslında bu operasyon tıbbi gerekçelerden çok, estetik gerekçelerle yapılmaktadır. Özellikle medya ve +18 film endüstrisinin dayattığı mükemmel kadın imajına ulaşmak isteyen pek çok kadın, kendi genital bölgesinin yeterince güzel olmadığını düşünerek hekime başvurmaktadır. Hatta ellerinde bazı fotoğraflar ile gelerek, cerrahi sonrası benzer görüntüye kavuşma beklentisi içinde olabiliyorlar. Oysa ki mükemmel vulva diye bir tanım yoktur. Herkesin dokuları ve anatomisi kendine özeldir. Olabildiğince orantılı ve simetrik labialar hedeflenebilir ancak cerrahi sonrası icin beklentilerin gerçekçi olması, hayal kırıklığına engel olmak açısından önerilmektedir.

Özetlersek doğal olarak güzel ve estetik görünmek her kadının hakkıdır. Cinsel organın şekilsizliği kişilerin sosyal ortamlarda rahat hissedememelerine, cinsel ilişkide kendilerini iyi hissetmedikleri için ilişkiden haz alamamalarına, ilişkide hazza değil kendi vücutlarındaki eksikliklere konsantre olmaya ve tüm bunların bir sonucu olarak da kolay arkadaşlıklar kuramamalarına neden olabilir. İşte bu sebeple labioplasti ameliyatına başvurukur.

Vajeni veya dış genitalyasından memnun olmayan pek çok genç kız veya kadın karşı cinsle sosyal arkadaşlıklardan bile kaçınabilmektedirler. Hatta, kliniğimize başvuran pek çok kişi bu probleminden ötürü evlenemediğini bile bize itiraf etmiştir.

Labial hipertrofi sorunu yaşayan bayanların pek çoğu sıkı pantolon, tayt ve bikini giymekten kaçınmaktadırlar, sosyal ortamlardan rahatsız olurlar. Kendilerini adeta "herkesin seyrettiği düşüncesi" onları son derece rahatsız eder. Bu durum plajlarda ve arkadaşlık ortamlarında çok daha da belirgindir. Bu sorunu yaşayan çoğu bayan hayatları boyu pantolon yerine etek giymeyi tercih ederler.

Geniş, sarkık ve bol kıvrıntılı dudakların içlerinde enfeksiyon gelişme riski (vulvit ve vaginit) artmaktadır. Sık enfeksiyonlar vajen akıntılarına ve vajen bölgesinde hoş olmayan kokulara neden olabilmektedir. Bazı bayanlar da iç dudakların sarkıklığından ötürü cinsel ilişkide penetrasyon (penisin vajene girmesi) sırasında gerilmeye bağlı ilişki sırasında acı çektiklerini söylemektedirler (disparonia).

Çok nadiren de olsa bazı bayanlar iç dudakların vajen girişini kapatmasından ötürü idrar yaparken zorlanma, ıkınarak idrar yapma ve idrarın bacaklara akması gibi şikayetlerde de bulunmaktadırlar. Hatta bu kişilerde idrar yolu enfeksiyonları ve sistit riskleri de artmaktadır. İç dudakların normalden geniş ve uzun olması batılı kültürlerde can sıkıcı ve utanma sebebi olmasına rağmen, bazı kültürlerde bu durum oldukça hoş ve seksi bulunmaktadır.

Örneğin Japonya'da iç dudaklarda genişlik ve uzunlukla giden "kelebek görünüm" bir hayli çekicidir. Yine bazı Afrika ülkelerinde küçük yaşlardan itibaren genç kızların iç dudakları çekilerek uzatılmaya çalışılmaktadır. Diğer taraftan Afrika kıtasında bazı müslüman ülkelerde "kadın sünneti" de bir hayli yaygın bie töredir (Mali, Mısır, Somali, Sudan gibi ülkelerde).

Kimler labioplasti yaptırmamalıdır?

Genel sağlık problemi olan hastaların (örneğin kontrolsüz şeker hastalığı, kalp hastalığı, hipertansiyon gibi) operasyonu yaptırması önerilmez.

Ayrıca yukarıda bahsedildiği gibi mükemmellik beklentisi içinde olan, psikolojik olarak takıntılı, kılı kırk yaran hastalar cerrahi için iyi bir aday değildir. Sonuçlar ne kadar iyi olurda olsun, bu hastaların memnun olması imkansızdır.

Ayrıca kişisel fikrim, kadınların partnerleri için değil, kendileri için bu operasyonu yaptırmalarıdır. Çünkü önemli olan kişinin kendi vücudunu beğenmesi ve barışık olmasıdır.

Labioplasti sonrası riskler nelerdir?

Her tür cerrahi sonrası olduğu gibi, labioplasti sonrası da çeşitli riskler mevcuttur. Bu tür sorunlar nadiren de olsa görülebilmektedir.Bunlar:

 • Vulvada duyarlılık azalması,
 • Kronik kuruluk,
 • Uyuşukluk,
 • Skar oluşumu,
 • Kanama,
 • Hematom,
 • Enfeksiyon şeklinde olabilir.

Ayrıca bazı hastalar labiumların aşırı küçültülmesi yönünde talepte bulunmaktadır, ancak bu durum vajinal girişin açık kalmasına, çirkin bir görüntüye ve aynı zamanda vajinal floranın bozulması ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara sebep olabilir.

Labioplasti cerrahisi öncesi hazırlık gerekir mi?

Çalışıyorsanız, işyerinizden ortalama bir hafta izin almanız önerilir. Ayrıca yeterli uyku ve beslenme ile vücudunuz cerrahiyi daha iyi tolere eder. Kullandığınız aspirin, omega 3, heparin ve benzeri kan sulandırıcı varsa kesmeniz önerilir.

Ayrıca sigara içmemeniz yara iyileşmesine katkıda bulunur.

Labioplasti nasıl yapılır?

Temelde iki şekilde yapılmaktadır:

 • Wedge şeklinde rezeksiyon: Labium ortasından dilim şeklinde doku çıkarılması.
 • Edge rezeksiyon (Trimming): Labium kenarlarından doku çıkarılması.

Labium majus yani dış dudaklara yapılan müdahaleler ise:

 • Liposuction ya da cerrahi olarak doku çıkarılması.
 • Doku kaybı varsa dolgunlaşma ve genç görünüm için yağ enjeksiyonu şeklinde özetlenebilir.

Labium Minus Küçültülmesi

Çeşitli yöntemlerle labium minus (iç dudaklar) için yapılan küçültme operasyonudur. İç dudakların küçültülmesi estetik genital cerrahide en çok başvurulan müdahalelerden birisidir. Genellikle labiumların çok büyük, sarkık ya da estetik olarak hoş görünmediğini düşünen kadınlar bu operasyon için başvurur. Ayrıca labiumlar arasındaki büyüklük ya da görüntü farklılığının giderilmesi için de uygulanabilir. Bazı kadınlar ise dar giysilerin, bisiklete binme vb fiziksel aktivitenin ya da cinsel ilişkinin rahatsız edici olduğunu ifade eder.

Genellikle lokal anestezi altında bile uygulanabilen oldukça basit bir prosedürdür. Çeşitli kesi yöntemleri kullanılabilir. Kesi yerinin iyi seçilmesi ameliyat sonrası ağrılı kontraktür oluşumunu engellemek için önemlidir.

İki çeşit kesi yöntemi yaygın olarak kullanılır. Birinci yöntemde Y şeklinde bir kesi ile labium minus kenarında bulunan doku klitorise kadar çıkarılabilir. Özellikle labiumları daha uzun olan hastalar için tercih edilebilir. Labiumları daha kısa olan hastalar için ise V şeklinde bir kesi ile labiumun en geniş olduğu bölgeye kesi yapılarak doku çıkarılabilir. Her iki yöntemde de kendiliğinden eriyen dikiş materyali kullanılabilir. Genel anestezi, sedasyon ya da topikal anestezi sonrası lokal anestezi ile yapılabilir.

Labium Majus Küçültülmesi

Dış dudakların küçültülmesi prosedürü genellikle daha nadir olarak başvurulan bir cerrahidir. Genellikle dar giysilerle veya mayo ile hastayı rahatsız ettiği için talep edilir. Wedge şeklinde doku çıkarılması ya da liposuction yoluyla dış dudaklar küçültülebilir.

Labium Majus Büyütülmesi

Labiumlara Yağ enjeksiyonu labiumların daha genç ve dolgun görünmesi için yapılan estetik müdaheledir. Nadiren bu tür cerrahiye başvuran hastalar için , kalça ya da bacağa yapılan liposuction işlemi sırasında alınan yağ dokusu büyük dudakların içine düşük basınçlı bir sistem kullanılarak enjekte edilebilir.

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti ameliyatları kişilerin istedikleri şekilde dış genital bölgeden memnun kalabilmeleri amacıyla yapılan vajen estetik ameliyatlar grubundadır. Labioplasti ameliyatlarının kozmetik amaçları haricinde işlevsel yararları da bulunmaktadır.

İç dudakların normalden iri ve geniş olması genelde doğuştan gelen bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde hormonal etki ile birlikte artmaktadır. Bu durumun aslında bir hastalık olmadığını, yalnızca kişiden kişiye değişen anatomik (yapısal) bir varyasyon olduğunu da söyleyebiliriz.

Dudakların çekilmesi ve yapılan doğumlar da iç dudaklarda sarkma ve genişlemelere neden olabilir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda aynı tüm vücudumuzun cilt dokusunda olduğu gibi iç dudaklarda da sarkma, saçaklanma ve kırışıklıklar artabilir. Yine hormonal nedenlere bağlı genital iç dudaklarda renk koyulaşmaları ve esmerleşmeler de ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise doğuştan tek taraflı asimetri söz konusu olabilir (Labial asimetri). Labial asimetri durumlarında yapılan labiyoplasti operasyonları da son derece yüz güldürücüdür. Hastalarımızın bir kısmı iç dudaklarındaki büyümenin ergenlik döneminde ortaya çıktığını, bir kısmı da doğuştan beri hep var olduğunu bizlere iletmektedirler.

Tarafımıza başvuran hastalarımızdan çok az kısmında ise çocukken geçirilmiş trafik kazaları veya bisiklet kazaları gibi genital travmalar sonucunda iç dudaklar zarar görmüş olabilir. Bu hastalarda da cinsel estetik ameliyatlar oldukça yüz güldürücü olmaktadır. İç dudakları normalden geniş ve iri olan bayanlarda öncelikle özgüven eksiklikleri ve psikolojik olarak kendilerini partnerlerine karşı yetersiz hissetmeleri gibi sorunlar ortaya çıkar.

Vajen estetiği içinde yer alan labioplasti ameliyatları herşeyden önce kişilerde özgüven artışına neden olmaktadır. Genital estetik ameliyat sonrası kendilerini çok mutlu ve huzurlu hissetmektedirler. Bu durum hayata tüm bakışlarını bile olumlu yönde etkilemektedir. Vajine estetiği operasyonları ve labioplasti ameliyatı olan bayanlar partnerlerine karşı artık çok daha rahattırlar. Bu hastalar cinsel ilişkiye daha iyi konsantre olduklarınadan ötürü ilişkiden daha fazla haz almaktadırlar. Fazla dokuların çıkarılması kişideki özgüveni arttırdığı için uyarılma ve hazzı da olumlu yönde etkilemektedir.

Eğer önceden idrar yaparken zorlanma şikayetleri de ameliyattan sonra son bulacaktır. Genital estetik ameliyat sonrası sistit, idrar yolları enfeksiyonu, mantar enfeksiyonları ve genital enfeksiyonlar da daha nadir olarak görülmektedir. Diğer taraftan bu bayanlar eskisene göre çok daha hür ve mutlu bir şekilde dar pantolon, bikini ve tayt giyebilecekler, sosyal ortamları paylaşabileceklerdir. Önceden doğum yapmamış kadınlar ve genç kızlar labiyoplasti olabilirler. Labiyoplasti ameliyatı gebelik için asla bir engel değildir.

Labioplasti operasyonu olan bayanlar ileride rahatlıkla normal doğum veya sezaryen ile doğum yapabilirler. Bakire yani daha önceden hiç cinsel ilişkiye girmemiş bayanlar labioplasti ameliyatı olabilirler. Labioplasti ameliyatları kızlık zarına asla zarar vermez.

Labioplasti için anestezi gerekir mi?

Operasyon ya lokal anestezi altında sedasyon ile ya da genel anestezi altında uygulanabilir.Genellikle hastalar aynı gün evlerine gidebilir.

Operasyon sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

 • Cerrahi sonrası labiumlarda ağrı ve şişlik olması normaldir. Çalışan hastalar için 3-7 gün arası istirahat önerilmektedir.
 • Hastaların ilk birkaç gün aralıklı buz uygulaması önerilir (örneğin yirmi dakika uygulama, yirmi dakika ara verme şeklinde çamaşır üzerinden uygulanabilir.)
 • Ağrı ve ödem için ağrı kesiciler önerilir.
 • Bol pamuklu çamaşır giyilmesi uygundur.
 • Spor ve ağır aktiviteden ortalama 4-6 hafta süreyle kaçınılmalıdır.
 • Küvet yerine ayakta duş önerilir
 • Tampon kullanımı, epilasyon, ağda ve cinsel aktiviteden 4-6 hafta kaçınılmalıdır.
 • Şişliği azaltmanın en iyi yolu kalçanın altına yastık koyarak uzanmaktır. Altı haftada belirgin azalmakla beraber altı ay kadar sürebilir.
 • Doktorunuzun önerdiği kontrollere gidilmesi önemlidir. Genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Ancak cinsel aktivite öncesi mutlaka kontrol önerilir.

Labioplasti Fiyatları 

Kadınlar tarafından son zamanlarda sık başvurulan labioplasti ameliyatları fiyatları doktordan doktora ve yapılan operasyona göre değişmektedir. Labioplati fiyatları için bizi arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

Labioplasti Sonrası Şişlik

Her ameliyatta olduğu gibi, labioplasti ameliyatından sonra da ameliyat bölgesinde şişlik, kanama , hematom (kan oturması) gibi bulgular olabilir. Bunları minimuma indirmenin yolu, ameliyat sonrası ilk birkaç gün iyi dinlenmek, ıkınma, ağır kaldırma, çömelme gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınmak, ameliyat sonrası ilk birkaç gün aralıklı buz uygulamak ve ağrı kesici kullanmaktır. Herşeye rağmen bu tür şişlik oluşsa bile, genellikle yalnızca takiple ve istirahatle düzelir ve çoğunlukla ameliyat sonucunuzu olumsuz etkilemez.

Labioplasti sonuçları garantili midir?

Labioplasti operasyonu çoğunlukla labiumları küçültmek amacıyla yapılır ve amacına ulaşır. Özellikle de labiumların sarkıklığına bağlı kıvrılma, gerilme, burkulma gibi rahatsızlığı olan hastalar için sonuçlar çok yüz güldürücü olmaktadır.

Ayrıca operasyon sonrası hastaların yüzde 91’i genital bölge görüntülerinden tatmin olduklarını ve daha doyurucu bir cinsel yaşamlarının olduğunu ifade etmektedirler.

Hasta Görüşleri
Tüm Görüşler
SORU SOR

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
 1. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
 2. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
 3. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel