Randevu ve bilgilendirme için, haftanın her günü 09:00 - 22:00 saatleri arasında (0312) 219 2233 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Kadın Hastalıkları

Miyom Tedavisi

Miyomlar, rahim kaslarından kaynaklanan iyi huylu kitlelerdir. Şekil, büyüklük ve yerleşim yeri açısından farklılık gösterirler. Miyomlar bir ya da çok sayıda olabilirler. Kısa sürede hızla büyüyebilirler.

Miyom Tedavisi

Miyom Tedavisi Ankara

Miyomlar, rahim kaslarından kaynaklanan iyi huylu kitlelerdir. Şekil, büyüklük ve yerleşim yeri açısından farklılık gösterirler. Rahim iç yüzeyinde, rahim duvarı içinde, rahim dış yüzeyinde yada bazen bir sapla rahim dış duvarına bağlı olabilirler. Bir ya da çok sayıda olabilirler. Kısa sürede hızla büyüyebilirler, ya da uzun zamanda yavaş büyüme gösterebilirler. Miyomlar 30-40 yaş arası kadınlarda sık görülür. Genellikle aşağıdaki belirtilerle kendilerini gösterirler.

Adet kanamasında değişiklikler:

 • Daha yoğun, sık ya da şiddetli kanama. Adet sancıları. kan kaybına bağlı kansızlık.
 • Ağrı (karın ya da sırt bölgesinde, ya da cinsel ilişki sırasında).
 • Basınç hissi. İdrar yapmada zorlanma ya da sık idrara çıkma. Kabızlık, rektal ağrı ya da büyük tuvalette zorlanma. Karın krampları.
 • Rahimde büyüme ve karında şişlik.
 • Tekrarlayan düşükler.
 • Gebe kalamama.

miyom nedir?

Miyomlarla ilgili oluşabilecek çeşitli sorunlar vardır. Rahim dışına bir sapla bağlı olan myomlar, sapı etrafında dönerek şiddetli ağrı, bulantı ve ateşe yol açabilirler.

Hızlı büyüme ya da myom dejenerasyonu (miyomun çürümesi) de şiddetli ağrı yapabilir. Nadiren miyom içerisinde kanser oluşumu görülebilir.

Çok büyük myomlar karında şişliğe yol açabilir. Bazı miyomlar gebe kalmayı zorlaştırabilir. Bu gibi durumlarda, miyom çıkarılması sonrası gebelik mümkün olur.

Miyomların tanısında çeşitli yöntemler kullanılabilir:

 • Ultrasonografi
 • Histeroskopi: İnce bir tüp içerisinden geçirilen kamera yardımıyla rahim iç duvarındaki miyomlar görüntülenebilir.
 • Histerosalfingografi: Rahim ağzından içeri boya verilerek çekilen röntgen filmi ile, rahim iç duvarı ve tüplerin durumu gözlenebilir.
 • Sonohisterografi: Ultrasonografi sırasında, rahim içine, rahim ağzından sıvı verilerek, rahim iç duvarı gözlenebilir.
 • Laporoskopi: Göbek deliğinden kamerayla batın içi gözlemlenir ve aynı anda myom kapalı yöntemle çıkarılabilir.

Aşağıdaki durumlar oluşursa, miyomlar tedavi gerektirir:

 • Yoğun ve ağrılı adet görme, buna bağlı kansızlık ve günlük hayatın etkilenmesi.
 • Ara kanama (adet dışı kanamalar).
 • Tanıyı kesinleştirme ihtiyacı (örneğin kitlenin iyi huylu olmama olasılığı).
 • Miyomun hızlı büyümesi.
 • Gebe kalamama.
 • Kasık ağrısı.

Bazı hastalarda, miyomların ilaçla tedavisi mümkündür. İlaçlar genellikle ağrı ve kanamayı azaltırlar. Ancak bazı durumlarda miyomun büyümesini engelleyemezler.

Aşağıdaki ilaç tedavisi seçenekleri uygun hastalarda kullanılabilir:

 • Doğum kontrol hapları, şiddetli ağrı ve kanamayı azaltmada kullanılabilir.
 • Gn Rh agonistleri: Adetleri sonlandırarak (geçici menopoz durumu) miyomların küçülmesini sağlar. Genellikle ,cerrahi öncesi, kanama riskini azaltmak için kullanılırlar. Yan etkileri nedeniyle, genellikle 6 aydan uzun süre kullanılmazlar. Genellikle ilaç bırakıldıktan sonra, miyomlar tekrar eski boyutlarına büyürler.
 • Progestin içeren ilaçlı spiraller: Genellikle miyomlara bağlı şiddetli ağrı ve kanamayı azaltırlar.

Miyomlarda Cerrahi Tedavi

Miyomektomi: Rahim alınmadan yalnızca miyomların çıkarılmasına verilen isimdir. Bu şekilde hasta ileride isterse gebe kalabilir. Miyomektomi için kapalı yöntemler mevcuttur.

 1. Histeroskopik miyomektomi: Miyomların yerleşimi eğer rahim iç duvarındaysa, histeroskopi yöntemiyle çıkarılmaları mümkün olur. Hisreoskopi yöntemi, hiç kesi yapılmadan, rahim ağzından bir kamerayla girilerek, rahim içinin görüntülenmesi yöntemidir. Eş zamanlı olarak bu yöntemde lazer ya da koter denilen enerji yöntemleri yardımıyla miyomlar yok edilebilir. Genellikle gece hastanede yatmayı gerektirmez. Karında kesi olmaması nedeniyle, iyileşme süreci hasta için daha kolaydır. Hasta günlük aktivitelerine hemen dönebilir. Yalnızca yüzmek ortalama 1 ay süreyle önerilmez.
 2. Laporoskopik miyomektomi: Laporoskopi yöntemi ,göbek deliğinden bir kamerayla girilerek, karın içi organların görüntülenmesine olanak verir. Miyom rahim duvarı ya da rahim dış duvarındaysa laporoskopik olarak çıkarılabilir. Miyom büyükse, laporoskopi sırasında daha küçük parçalara ayırarak, karın duvarında açılan küçük kesilerden çıkarılacak boyutlara getirilebilir. Genellikle günübirlik taburcu edilebilir ya da bir gece hastane yatışı gerekebilir.Yaklaşık 20 gün spor aktivitelerine ara verilir, ancak günlük aktivitelerde bir kısıtlanma olmaz. Kapalı olması bir avantajdır, ameliyat süresinin uzunluğu ve pahalı bir yöntem olması ise dezavantajlarıdır.

Ayrıca açık yöntemde, sezaryen benzeri küçük bir kesi ile de myom ameliyatı yapılabilir. Bu yöntemde karındaki kesi halk arasında bikini hattı kesisi olarak bilinir. Yöntemin avantajı, özellikle miyomların büyük olduğu, çok sayıda olduğu, ulaşılması güç yerlerde bulunduğu ya da karın içerisinde yapışıklıkların olduğu durumlarda, cerrahın görüntüleme ve yaklaşımını kolaylaştırmasıdır. Bu yöntemde de 1-2 gece hastane yatışı gerekebilir. Genellikle iyileşme süresi 2-6 hafta arasında değişir.

Histerektomi: Miyomlar için rahimin tamamen alınması da mümkündür. Genellikle çocuk sahibi olmak istemeyen, ailesini tamamlamış hastalar için uygun olan seçenektir. Çünkü miyomlar alındıktan sonra, tekrar oluşabilme riski vardır. Bu ameliyatlardan sonra hasta adet görmez. Ancak yumurtalıkları alınmayacağı için menopoza girmez. Adet görmeme ve menopoz aynı şey değildir. Yumurtalıklardan hormon salgılanmaya devam ettiği sürece, menopoz başlamaz.

 1. Vajinal Histerektomi: Küçük miyomlar için ameliyat vajinal histerektomi şeklinde yapılabilir. Bu yöntemde hastanın rahmi, normal doğum gibi,karında kesi olmadan, vajinadan alınmaktadır. Genellikle 1-2 gün hastane yatışı gerekir. İyileşme süreci 2-6 hf arasındadır.
 2. Abdominal histerektomi: Sezaryen benzeri bir kesi (bikini hattı kesisi) ile karından rahim alınması operasyonudur. Daha büyük miyomlar ya da geçirilmiş karın ameliyatları varsa tercih edilen yöntemdir. Genellikle 1-2 gün hastane yatışı gerekir. İyileşme süreci 2-6 hf arasındadır.
 3. Laporoskopik histerektomi: Göbek deliğinden kamera yardımıyla görüntüleme sağlanarak, rahimin vajinal yoldan çıkarıldığı kapalı ameliyat şeklidir. Kapalı olması bir avantajdır, ameliyat süresinin uzunluğu ve pahalı bir yöntem olması ise dezavantajlarıdır. Genellikle 1-2 gün hastane yatışı gerekir. İyileşme süreci 2-6 hf arasındadır.

Cerrahi yöntemin hangisinin hasta için uygun olduğuna, hastanın doktoru gerekli bilgilendirme sonrası, hastanın özelliklerini gözönünde bulundurarak karar vermelidir.

Miyom Tedavisinde Kullanılan Alternatif Yöntemler

Uterin arter embolizasyonu denen bir yöntemde, miyomu besleyen rahim damarı içine, özel bir madde verilerek tıkanması ve miyoma giden kan akımının kesilmesi ile miyomun küçülmesi sağlanabilir. Girişimsel radyoloji bölümünde, X ışınları eşliğinde, koroner anjiografiye benzer şekilde, damar içine ince bir kateter takılması ile uygulanabilir.

İleride çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için uygun bir yöntem değildir. Enfeksiyon, diğer organlarda zarar görme, gelecekteki gebeliklerde sorun yaşanması gibi riskler vardır. Örneğin yumurtalıklara giden kan akımı bozularak,erken menopoz gibi sorunlar yaşanabilir. Özellikle miyom nedeniyle, yoğun ağrı ve kanaması olan ve cerrahi olmak istemeyen, ya da cerrahinin riskli olduğu hastalarda tercih edilebilir. MRI eşliğinde ultrason cerrahisi, yeni bir yöntem olup, halen etkinliği araştırılmaktadır. MRI eşliğinde miyoma gönderilen ses dalgaları ile miyoma bağlı belirtilerin azaltılması hedeflenmektedir.

Hasta Görüşleri
Tüm Görüşler
SORU SOR

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
 1. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
 2. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
 3. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel