Randevu ve bilgilendirme için, haftanın her günü 09:00 - 22:00 saatleri arasında (0312) 219 2233 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Kadın Hastalıkları

Rahim Alma Ameliyatı

Rahim alınması ameliyatı en sık yapılan jinekolojik operasyonlardan biridir. Rahim alınan hastalar ileride gebe kalamazlar. Ameliyatta, gerekli görülürse, bazen tek veya iki taraflı yumurtalık ve tüp de çıkarılabilir.

Rahim Alma Ameliyatı

Rahim Alma Ameliyatı Ankara

Rahim alınması (histerektomi) ameliyatı en sık yapılan jinekolojik operasyonlardan biridir. Rahim alınan hastalar ileride gebe kalamazlar. Histerektomi ameliyatı genellikle aşağıdaki nedenlerle yapılabilir.

 • Myomlar (en sık histerektomi nedenidir).
 • Endometriosis.
 • Rahim sarkması (uterin prolapsus).
 • Anormal rahim kanaması.
 • Jinekolojik kanserler.
 • Kronik pelvik ağrı.

Rahim alınması teknik olarak çeşitli şekillerde yapılmaktadır:

 • Total abdominal histerektomi: Rahim tamamen alınır.
 • Supraservikal histerektomi: Rahim alınır, ancak rahim ağzı (serviks) bırakılır.
 • Radikal histerektomi: Kanser nedeniyle yapılan, rahimle beraber daha geniş doku çıkarılması operasyonudur.

Histerektomi ameliyatı sırasında, gerekli görülürse, bazen tek veya iki taraflı yumurtalık ve tüp de çıkarılabilir. Eğer yalnızca tüp alınırsa salfenjektomi, yumurtalık alınırsa ooferektomi, her iki doku da alınırsa salfingoooferektomi olarak adlandırılır. Genetik olarak yumurtalık ve meme kanseri için risk taşıyan hastalarda bazen önlem amaçlı olarak her iki sağlıklı yumurtalık dokusunun da çıkarılmasını seçebilirler.

Histerektomi ameliyatı için çeşitli yaklaşım şekilleri mevcuttur;

Vajinal histerektomi: Karında hiç kesi olmadan,rahmin vajinal yoldan çıkarılması operasyonudur.rahim çok büyükse ya da geçirilmiş cerrahi gibi nedenlerle yapışıklık olduysa çok uygun değildir. Komplikasyon oranının daha az olması ve hastanın daha çabuk ve konforlu normal hayata dönmesi nedeniyle, ilk tercih edilen yoldur.

Laporoskopik histerektomi: Karından birkaç adet yaklaşık 0.5 cm büyüklükte kesi yapılarak,batın içerisine bir kamera yardımı ile görümtüleme yapılır ve aynı kesilerden çeşitli aletler yardımı ile bağlantılarından ayrıldıktan sonra,genellikle vajinal yoldan çıkarılır. Aynı ameliyatın robot yardımı ile de yapılması mümkündür. Ancak şu an için, robot yardımı ile yapılan laporoskopik isterektominin, diğer yönteme göre daha üstün olmadığı bilinmektedir. Laporoskopik cerrahinin, daha az ameliyat sonrası ağrı ve enfeksiyon ve daha kısa süre hastanede yatış gibi avantajları mevcuttur. Ancak cerrahi süresi daha uzundur ve çeşitli organ yaralanmaları riski de daha fazladır.

Abdominal histerektomi: Batından, sezeryan operasyonu benzeri bir kesi ile yapılır. İyileşme süresi ve hastanede yatış süresi, genelde diğer iki yönteme göre daha uzundur. Ayrıca komplikasyon oranları da diğer iki yönteme göre daha fazladır.

Histerektomi ameliyatının çeşitli riskleri olabilmektedir. Bunlar:

 • Enfeksiyon, ateş.
 • Cerrahi sırasında ve sonrasında kanama.
 • Komşu organ yaralanmaları.
 • Bacaklarda ve/veya akciğerde pıhtı oluşumu.
 • Anesteziye ait problemler.

Bu olasılıklar, her hasta için aynı oranda görülmez. Örneğin kilolu,sigara kullanan, şeker, kalp hastalığı ya da başka tıbbi sorunu olan hastalar daha yüksek risk taşır. Genellikle cerrahi sonrası birkaç gün hastanede yatış yeterlidir. Ameliyat sonrası hastanın erken ayağa kaldırılması ve yürütülmesi ve bol sıvı verilmesi, bahsedilen pıhtı oluşumu riskini azaltır.

Ameliyat sonrası ağrı ve kanama normal bulgulardır.Normalde doktorunuzun verdiği ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Kabızlık veya idrar yaparken zorlanma, histerektomi görülebilen olağan şikayetlerdendir. Genellikle ilk 6 hafta nekahat dönemi olarak kabul edilir. Tampon kullanmak, yüzmek, küvette yıkanmak, cinsel ilişkide bulunmak, spor yapmak, ağır kaldırmak bu sürede önerilmez. Bu ameliyatı geçirmiş olsanız dahi, düzenli jinekolojik kontroller ve Pap smear yaptırmaya devam etmeniz gereklidir.

Hasta Görüşleri
Tüm Görüşler
SORU SOR

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
 1. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
 2. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
 3. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel