Randevu ve bilgilendirme için, haftanın her günü 09:00 - 22:00 saatleri arasında (0312) 219 2233 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Op. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
Genital Estetik

Vajinoplasti Ankara

Vajinoplasti ameliyatı tıbbi adı sistorektosel onarımı olan bir cerrahi müdahaledir. Vajinoplasti ameliyatı halk arasında vajina daraltma ameliyatı olarak da bilinmektedir.

Vajinoplasti Ankara

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti veya vajina daraltma ameliyatı tıbbi adı sistorektosel onarımı olan bir cerrahi müdahaledir.

Vajina Nedir?

Vajina (vagina, vajen) kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği 8-10 cm uzunluğunda, adeta bir "akordion" gibi esneme özelliği bulunan bir kas dokusundan oluşan bir kanaldır. Vajinanın sınırları iç genitalya ile dış genitalyayı ayıran kızlık zarı ile başlar, rahim ağzı organının olduğu alanda sonlanır. Vajina "vagina" veya "vajen" (vagen) olarak da ifade edilebilmektedir.

Vajinoplasti Ankara

Vajinoplasti bollaşmış, genişlemiş vajinları sıkılaştırmak için yapılan bir ameliyattır. Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler sonucunda sıkılığı ve darlığı zaman içinde azalabilir. Doğum ya da yıllara bağlı olarak vajinanın gevşediğini düşünen kadınlar genellikle vajinoplasti için adaydır. Buna bağlı olarak cinsel ilişkinin kendisi ya da eşi için daha az tatmin edici olduğunu ifade eden kadınlar vardır. İki farklı yöntemle yapılabilir. Birinci yöntemde vajina girişine dikiş konulur.

vajinoplasti nasıl yapılır?

İkinci yöntemde ise vajina arka duvarındaki kaslar sıkılaştırılarak ve vajina mukozasından parça çıkarılarak daraltma işlemi gerçekleştirilir.İlk prosedür genellikle çok etkili olmadığı için önerilmez. Vajinoplastiye ihtiyaç duyan kadınların bir kısmında doğum sonrası gelişmiş olan idrar ya da dışkı kaçırma sorunları da bulunabilmektedir. Bu durumda eş zamanlı olarak bu sorunların da basit cerrahi müdahele ile düzeltilmesi mümkündür. Genel anestezi altında yapılması tercih edilen basit bir cerrahi prosedürdür.

Bazı kişilerde yapısal olarak vajina normalden çok daha geniş olabilir. 20 yaşında olmasına ve daha önceden hiç doğum yapmamasına rağmen geniş vajinası nedeniyle vajina daraltıcı ameliyat olan hastalarımız olmuştur. Bu durum 'Wide and smooth vagina' (geniş ve yumuşak vajina) ismi ile bilinmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatı Ankara

Vajina daraltma ameliyatı halk arasında vajinoplasti olarak bilinmektedir. Aslında vajinoplasti, doğuştan vajinası olmayan hastalarda vajina oluşturulması ameliyatı olduğu için, bu anlamda kullanımı doğru değildir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı genellikle sedasyonla ya da genel anestezi altında, yani hasta uyutularak yapılan bir cerrahi müdahaledir. Hasta işlem sırasında ağrı duymaz. Vajina ön ve arka duvarından doku çıkarılır ve vajina arka duvarında, vajinayı çevreleyen kasları sıkılaştırmaya yönelik dikişler konur.

Vajinal Daraltma Ameliyatları

Vajinal daraltma ameliyatları, vajina estetiği ameliyatları kapsamında ele alınmaktadır. Vajina daraltma ameliyatları, vajina daraltıcı ameliyatlar, vajen daraltma ameliyatları, vajina yenileme ameliyatları, vajen gençleştirme ameliyatı, vagina daraltma operasyonu, vajen düzeltme ameliyatları, vajina sıkılaştırma (sıkılaştırıcı) ameliyatlar, vajina düzeltme (düzeltici) ameliyatlar gibi değişik isimlerle de anılmakta olup ideal "vajina darlığı" için yapılmaktadır. Vajina daraltıcı ameliyatlar İngilizce’de “surgical vaginal rejuvenation” veya “vagina tightening surgery” olarak geçen cinsel estetik operasyonları arasında bulunmaktadır.

Vajina sıkılaştırma operasyonları vajinoplasti (vaginoplasti) ameliyatları olarak da bilinmekle birlikte aslında bu tabir doğru değildir. Çünkü vaginoplasti (vajinoplasti) “vajina oluşturma” anlamına gelmektedir.

Vajinoplasti ameliyatları vajinası kör şekilde sonlanan (Rokitansky Meier Küstner Hauser Sendromu) veya vajinanın doğuştan gelen yapısal (anatomik) problemlerinde yani vajina darlığı durumunda tercih edilen bir ameliyat çeşididir.

Halbuki vajina daraltıcı ameliyatlarda vajina oluşturmaktan çok vajinayı yenileme ve sıkılaştırma amaçlanmaktadır. Bu bölümde de sık kullanımından ötürü vajen daraltma operasyonları ile vajinoplasti eş anlamda kullanılmıştır.

vajina daraltma ankara

Vajinoplasti ameliyatı olan hastaların %85'i ameliyat öncesindeki cinsel hayatlarını "yetersiz ve kalitesiz" olarak tarif etmektedirler. Yapılan bir çalışmada bu hastaların %93'ü ameliyat sonrasındaki cinsel hayatlarının belirgin veya orta düzeyde düzeldiğini ifade etmişlerdir. Vajina daraltıcı ve vajina sıkılaştırıcı ameliyatları esas itibari ile gevşek ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlamak, gerginliğini arttırmak ve bu şekilde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmak amaçları ile yapılmaktadır.

Vajinanın sıkılaşması hem kadında hem de erkekte ilişki sırasında duyarlılık hissini arttırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkilemektedir. Yapılan bir çalışmada ameliyat sonrasında seksüel partnerin tatmini % 83 olarak bildirilmiştir. Yani, sıkı bir vagina ilişki sırasında kadına olduğu kadar erkek partnere de keyif vermektedir.

Gevşemiş, esnemiş, deforme olmuş ve bollaşmış vagina içinden ilişki sırasında seslerin gelmesi çiftlerdekonsantrasyonun bozulmasına da neden olabilmektedir. Vajen daraltma ameliyatı sonrasında vaginadan gelen bu tuhaf sesler de kaybolmaktadır.

Vajen darlığı için yapılan ameliyatlar sırasında hastada idrar torbası sarkması (sistosel),idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması (rektosel) problemleri de varsa aynı seansta bu sorunlar da düzeltilebilir. Kötü iyileşmiş ve iz bırakmış doğum izleri (epizyotomi skarları) de vajen darlığı ameliyatı sırasında çıkartılarak estetik olarak daha iyi bir görünüm sağlanabilir.

Doğum sonrasında kötü atılan dikişler, doğum dikişlerinin tutmaması, iltihap kapması veya evde doğum yapma gibi nedenlerle vagina dokusunun hasar görüp düzensiz iyileşmesi sonucunda "perine" adı verilen dış genital alanda izler (epizyo skarları, nedbeler) oluşabilir.

Vajina ve dış genitalya (vulva) üzerindeki düzensiz nedbeler zaman içinde cinsel ilişkide ağrı (disparoni) şikayetleri yapabilir. Kliniğimizde, vajen daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak bu epizyo (doğum kesisi) izleri de çıkartılabilmektedir.

Daha önce bartholin absesi, vajinal kist ameliyatları geçirmiş olan kişilerde vajinanın görünümü bozulabilir. Bu konularda da yapılan vajinal estetik ameliyatları ve vajen daraltıcı operasyonlar ile kişilere güzel bir genital estetik görünüm kazandırılabilir.

Estetik açıdan güzel görünümlü bir vajina kadınlarda kendilerine olan güvenleri arttırmakta ve cinsel açıdan tatmini, orgazm olmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında erkek eşin iyi bir şekilde tatmin olması evlilikleri ve beraberlikleri güçlendirmektedir.

Cinsel açıdan kötü görünen bir vajina kadında kabusa dönüşebilir; bu şeklide kadınlarda depresyon, öz güvensizlik, cinsel tatminsizlik, eşinden utanma, cinsel ilişkiden kaçınma ve cinsel isteksizlik gibi sorunlara yol açabilir.

Özetle vajina sıkılaştırıcı ve vajina yenileme ameliyatları hem cinsel fonksiyon hem de estetik görünüm açısından kişilerde ve eşlerde memnuniyet verici olmaktadır. Vajina yenileme operasyonları deneyimli kişiler tarafından yapıldığında oldukça rahat tolere edilebilen, ağrısız ve riskleri son derece az olan ameliyatlar grubundadır.

Vajinoplasti, labioplasti gibi vajen daraltma ve vajina estetik ameliyatlarından 3 gün sonra işinize dönmenizde bir sakınca olmamaktadır. Vajinoplasti (vajina daraltma) gibi vajina estetik ameliyatlarından bir gün sonra ılık suyla banyo yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Vajen estetiği ameliyatı sonrasında hastalarımızda ciddi bir ağrı olmamaktadır. Verdiğimiz ağrı kesici ilaçlar ile birkaç gün süren hafif ağrı, şişlik (ödem) ve hafif lekelenme tarzı kanamanın olması ise normaldir.

Vajinoplasti, labioplasti gibi vajina estetik ameliyatlarından 1-1.5 ay sonra cinsel ilişkide bulunmanızda bir sakınca olmamaktadır. Yine, bir ay sonra havuz veya denizde yüzmenizde de bir sakınca olmamaktadır. Kliniğimizde ameliyat sonrası yapmanız gerekenler liste olarak size verilecektir.

Vajinal daraltıcı ameliyat sonrasında 15 -20 gün sonra dikişleriniz kendiliğinden dökülecektir. Kliniğimizde yapılan ameliyatlar sonrasında dikiş aldırmanıza gerek bulunmamaktadır. Bir ay sonrasında da dikişleriniz hiç ameliyat olmamış gibi iyileşecektir. Ameliyattan 1-1.5 ay sonra bile değil partneriniz tarafından, bir jinekolog tarafından muayene dahi edilseniz bu tür bir ameliyat geçirdiğiniz siz söylemedikçe anlaşılmayacaktır.

Vajen estetiği sonrasında normal doğum yapmadığınız sürece yeniden bir vajinal genişlemeniz olmayacaktır. Vajen estetiği sonrası sezaryen ile doğum yapan kişilerde ise vajinal genişleme sorunu olmamaktadır. Vajinoplasti (vajen daraltma) ameliyatı veya labioplasti ameliyatı olmanız ileride normal doğum yapmanızı engellemez. Ancak vajinal daraltma ameliyatı sonrasında normal doğum yaptığınız takdirde vajinanız yeniden genişleyecektir. Sezaryen olmanız halinde ise yeniden genişleme olmaz.

Elastikiyeti azalabilir ve bu durum da cinsel ilişkide hazzı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle vajina sıkılaştırıcı ameliyatlar doğum yapmamışlarda da uygulanabilmektedir. Her ameliyatta olduğu gibi ameliyat başarısındaki en önemli unsur ameliyatı gerçekleştiren jinekoloğun cerrahi tecrübe ve bilgisidir.

Ayrıca ortamın hijyenliği, ekipmanın yeterliliği ve modernizasyonu da son derece önemlidir. Vajina yenileme operasyonları hastane haricinde muayenehane ve klinik ortamında dahi yapılabilmektedir. Vajina daraltma egzersizleri adı altında ve vajinayı daraltıcı bir egzersiz bulunmamakla birlikte, vajina kaslarını güçlendiren, vajinanın kas tonusunu arttıran "kegel egzersizleri" kadınlarda oldukça yararlar sağlayabilmektedir.

Kegel egzersizleri hafif düzeyde geniş vajinası olan kadınların tercih edebileceği egzersizlerdendir. Ayrıca 50 yaşından sonra kadınlarda ortaya çıkan idrar kaçırma problemlerini de önlemek açısından kegel egzersizi yapılmasını hastalarımıza önermekteyiz. Kegel egzersizleri vajina sıkılaştıran egzersizlerdir.

Neden Vajinoplasti?

Pelvik tabanda gevşeme ve sarkma, çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. En sık görülen sebebi doğumlar ve gebeliklerdir. Ayrıca aşırı kilo, kronik öksürük gibi karın içi basıncı artıran durumlar ya da yaşlanma da sarkmaya yol açabilir.

Dokulardaki gevşeme ve destek azlığı çeşitli belirtilere yol açar. Kimi hastalar bu gevşemeyi vajinada ele gelen kitle olarak hissedebilir. Dokudaki zayıflık ön duvarda ise mesane sarkması (sistosel),arka duvardaysa rektum sarkması (rektosel) vajen tepesinde ise rahim sarkması (uterin desensus) olarak adlandırılır.

Hastaların bir kısmı sarkmaya bağlı ağrı hissedebilir. Bazı hastalarda ise istemsiz idrar, gayta ya da gaz kaçırma problemi olabilir. Bir kısım hasta cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hissedebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ağrılı Mıdır? İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Her ameliyatta olduğu gibi, vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme döneminde ağrı ve hareket kısıtlanması olabilir. Ağrının en yoğun olduğu dönem ilk bir haftadır. Ancak hastanın iyileşmenin tamamlandığı ilk 4-6 hafta boyunca, yüzme, spor yapma ve cinsel aktiviteden uzak kalması önerilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı ile Birlikte Labioplasti

Labioplasti ameliyatı genellikle iç dudaklara (labium minus) yönelik yapılan cerrahi müdahaledir. İç dudakların sarkık, büyük ya da asimetrik olduğu durumlarda yapılan bir cerrahi işlemdir. Vajina daraltma ile aynı anda yapılabilmektedir.

Vajina Daraltma ile Birlikte Kızlık Zarı Dikimi

Himenoplasti yani kızlık zarı dikimi ameliyatı, toplumsal - kültürel nedenlerle yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi ile vajina daraltma ile aynı anda yapılabilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

Vajina daraltma sonrası genital hijyene dikkat etmek önemlidir. Hasta ayakta duş şeklinde yıkanabilir. Küvette yıkanmak,yüzmek ,spor yapmak ve cinsel aktivitede bulunmak 4-6 hafta süreyle kısıtlanır. Ameliyat sonrası ilk hafta ağrı kesici kullanmak, daha kolay sindirilen sıvı gıdalar tüketmek, dinlenmek, ağır kaldırmamak gerekir. Dikişler genelde kendiliğinden eridiği için dikiş alınmaz.

Vajinoplati Fiyatları Ankara

Vajinoplasti fiyatları hakkında bilgi almak için bize 312 2192233 ya da 545 2192234 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Vajina Daraltmanın Riskleri

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, kanama, ağrı, enfeksiyon gibi riskler mevcuttur. Önerilere uyulduğu ve kontrollere gelindiği takdirde bu riskler minimumdur.

Vajinoplasti Uygun Şekilde Yapılmazsa!

Vajinal girişin çok dar olması ve buna bağlı disparoni (ağrılı cinsel ilişki) sorunu görülebilir. Eğer sistosel ya da rektosel için ameliyat yapıldıysa, hastanın idrar ya da gayta kaçırma sorunu düzelmeyebilir. Bu tür ameliyatlarda, kullanılan materyaller, ortamın sterilitesi ve cerrahın deneyimi, cerrahi sonrası başarıyı etkileyen faktörlerdir.

Vajinoplasti Ameliyatının Orgazma Olan Etkisi

Ameliyatın yalnızca bu amaçla yapılması uygun bir yaklaşım değildir. Kadın orgazmı pekçok faktöre bağlıdır ve kadın orgazm olamıyorsa pekçok olguda psikolojik ve cinsel terapi yönelimli yaklaşımlarla bu durum çözülebilir. Ancak cinsel terapiye ek olarak cerrahiden hasta fayda görebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Alternatifi Doğal Yöntemler var mıdır?

Bugün için etkinliği bilimsel olarak ispatlanmış, cerrahiye alternatif olabilecek hiçbir doğal yöntem bulunmamaktadır.

Vajina Daraltma Egzersizleri

Kegel egzersizi adı verilen egzersizler, vajina çevresinde bulunan kasların düzenli olarak kasılıp-gevşetilmesiyle, pelvik taban desteğini artırabilirler. Cerrahi kadar dramatik ve hızlı bir iyileşme sağlayamasa da, düzenli yapılırsa şikayetlerde belli oranda düzelme olabilir.

SORU SOR

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Op. Dr. Burcu KaramürselOp. Dr. Burcu Saygan KaramürselKadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik Takibi) Uzmanı
0312 219 22330545 219 2234
  1. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
  2. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel
  3. Op. Dr. Burcu Saygan Karamürsel